Wpis z mikrobloga

#jordania #izrael #podroze Mirki! Planuję powoli wypad do Jordanii jakoś koniec lutego, początek marca i jak się tam najtaniej dostać? Rok temu leciałem za grosze do Ejlatu w kraju ludzi stojąch za wszystkim i pomyślałem, że to najlepsza opcja ale jak wygląda teraz przekraczanie granicy, i opłaty z tym związane? Co z jakimiś lotami do Jordanii? Szukam wszelkich informacji :)

PS tanie loty do Libanu z przejazdem przez Syrię mnie nie interesują
  • 37
  • Odpowiedz
@Singularity00: Z tego co wiem opcja jest taka, że jak się jedzie na dłużej niz 3 dni i wroci sie przez to samo przejscie to zwracają hajs :D ale się dowiem jeszcze jak mam placic 40 JOD to wolę kupic sobie Jordan Pass za 70 w tym jest wiza i wejściówki do Petry Wadi Rum i 40 innych miejsc
  • Odpowiedz
@Singularity00: planuję lot do Ejlatu więc i tak muszę tam wrócić i tak :) A i mam obiecane wejsciówki w cenie localsów więc to się tak nie pali :) Ale fakt faktem, że normalnie to zdecydowanie najlepsza opcja ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Singularity00: rozważam :) Ale pewnie jak będzie promocja do Ejlatu to kupię oba tam po prostu :) Zresztą dostanie się do Ejlatu z Jerozolimy/T A i odwrotnie to banał ( ͡° ͜ʖ ͡°) rok temu 3 h mi to zajęło autostopem i w jedną i drugą stronę :D
  • Odpowiedz
@Singularity00: Ale chętnie się przejadę przez Mitze Ramon i w ogóle pustynię Negev jeszcze raz :) Ogólnie ta znajoma chcę ze mną jechać do Izraela jakoś chociaż na 2-3 dni, ale ona jest bardzo anty Izrael, i szczerze to nie wiem jak to wygląda dla niej z wizą tam :D I gorzej jak jej sprawdzą FB i co sobie tam wstawia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Olbor: a no chyba że o to chodzi... doskonale Cię rozumiem bo podróż przez Izrael to świetne przeżycie - do dziś w drodze na lotnisko pamiętam plantacje pomarańczy (chyba) i kilka innych widoków xD
Wiza do Izraela na granicy też z tego co pamiętam więc raczej za wiele nie sprawdzą sobie chyba, że mają jakąś stałą listę potencjalnych wrogów.

Szczerze mówiąc to nie wiem co ludzie mają do Izraela jako
  • Odpowiedz
@Singularity00: Wiesz ona jest Jordanką, w połowie palestyńskiego pochodzenia, rodzina jej ojca pochodzi z Jaffy więc to nie jest łatwe, dobrowolnie stamtąd nie wyjechali ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja Izrael też kocham, ludzie byli w ogromnej większości świetni i bardzo gościnni a co parę kilometrów można tylko powiedzieć WOW ale ja patrzę z innej pozycji. Ona chyba potrzebuję wizę ogarnąć w Ambasadzie z tego co wiem,
  • Odpowiedz
@Olbor: aaa to faktycznie może być ciężej niż w naszym przypadku, gdzie jest to w zasadzie formalność na granicy.
Nie mniej myślę, że do Jordańczyków Izrael podchodzi trochę lepiej niż do Palestyńczyków (i w sumie nic dziwnego bo Jordania jako tako współistnieje z Izraelem od wielu lat w odróżnieniu od innych arabskich krajów)

Dla mnie szokujące jest to ile złego o Arabach nasłuchałem się od Żydów, i czułem, że odnoszą
  • Odpowiedz
@Singularity00: popieram panstwo Izrael ale jednak to wypedzenie po 1948 tych ludzi utrudniło relacje na lata ;) a jednak wiadomo zydzi byli mniejszoscia przez 1500 lat na tych terenach ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale jednak kazdy narod ma prawo byc u siebie
  • Odpowiedz
@Olbor: niewypędzenie niczego dobrego by nie spowodowało. Jeszcze nie było kraju, w którym dwie skrajne kultury żyłyby sobie obok siebie bez wzajemnych kłótni i wojenek. Tak się po prostu nie da... szczególnie z muzułmanami xD

Te tereny się po prostu żydom należały a jak pokazał czas potrafili oni się nimi odpowiednio zająć, na czym skorzystał też świat - uwolnienie się od mniejszość żydowskich wyszło wszystkim na dobre.
  • Odpowiedz
@Singularity00: Czy im się należały, to nie wiem :) A czy Wilno i Lwów należały się Polsce czy jednak historia potoczyła się sprawiedliwie? Ale historia się już wydarzyła, i Żydzi po prostu wygrali wojnę '48 i dalsze wojny. Nie chcę się chwalić ale mam dość sporą wiedzę na ten temat i powiem Ci, że czym więcej się wie to tym bardziej to jest skomplikowane. Spójrz na jakieś mapy czym nazywa
  • Odpowiedz
@Olbor: Szczerze to w przypadku Wilna uważam, że włączenie go do Litwy było sprawiedliwe - to było ich miasto jednak. Gdyby Litwa była nadal w unii z Polską to oczywiście trzeba by na to patrzeć inaczej;)
Co do Lwowa: cóż, nie było to sprawiedliwe ale za to zyskaliśmy ziemie, które przez wieki polskie nie były - zachodnie pomorze, Wrocław. Oczywiście one nam się należały bez utraty wschodu ale cóż, takie czasy..

Żydzi po prostu wygrali wojnę '48 i dalsze wojny


gdyby przegrali to zapewne by ich wymordowano także raczej dobrze
  • Odpowiedz
Hmmm ale znam wielu mało religijnych Turków, którzy Izraela nienawidzą :D Ta moja znajoma z Jordanii mocno religijna nie jest i też wiadomo jakie ma poglądy, jej znajoma to chrześcijanka i podobnie :) A w Iranie to taka forma protestu wobec władzy, oni nie lubią Izraela a Szach lubił to na złość ja też będę lubił :D Nie wymordowano by ich pewnie, ale wyrzucono z Palestyny i zniszczono wszelkie ślady ich kultury,
  • Odpowiedz
@Olbor: cóż obywatele krajów graniczących z Izraelem ich nie lubią bo wiadomo, stracili panowanie nad "swoimi" terenami i to jeszcze na korzyść żydów...

Nie wymordowano by ich pewnie, ale wyrzucono z Palestyny i zniszczono wszelkie ślady ich kultury, co Jordania bardzo szczegółowo robiła w Jerozolimie 1948-1967 :)


oj tego bym taki pewny nie był bo z nienawiści zapewne tych, którzy by nie zdążyli uciec wymordowaliby wzorem nazistów. Ich tam szczerze
  • Odpowiedz