Wpis z mikrobloga

Mam 6GB RAM, #windows10 i komputer na każdej głupocie miele dyskiem jak szalony. To miał być system na zawsze, ale widzę, że jednak czeka mnie format. Fakt przez ostatni rok wyłączany (restartowany) był średnio raz na tydzień. Otwarty zazwyczaj Corel, Photoshop, Premiere i inne "drobnostki" jak przeglądarka, winamp, Total Commander, Skype i Thunderbird. Próbowałem zmniejszać SWAP do stałej wartości ~1,5GB jak to czasem jest w poradnikach, ale średnio to dało. Zmieniałem tryb pracy na najwydajniejszy w opcjach zasilania, no ale niestety, komp ma mocną czkawkę. Czy to wina małej ilości RAMu? Czy po przesiadce na W7 byłoby lepiej?
#laptopy #komputery #informatyka
  • 17
  • Odpowiedz
@polanny: Od kiedy jakikolwiek system działa dobrze po roku intensywnego używania?


@Norskee: macOS działa dobrze po paru latach ( ͡° ͜ʖ ͡°) zreszta ostatnio Windows tez... wiec
  • Odpowiedz
@polanny: napisz proszę, że to #heheszki Corel, PS i Premiere + tona innych rzeczy na 6GB RAM? Wejdź do Task Managera i sprawdź ile każdy proces pożera zasobów - będziesz miał ogląd sytuacji. 16GB RAM powinno być w sam raz dla tylu ciężkich aplikacji.
  • Odpowiedz
@Norskee: Myślałem, że te czasy już dawno minęły. W końcu to nie W98, którego raz na miesiąc trzeba było formatować.
@M4ks: No niby można. Jestem starej daty i dalej wydaje mi się, że 6GB, to bardzo dużo :P
  • Odpowiedz
@polanny: nie jest dużo, a 78% pamięci zajęte :D System zapewne nie czeka aż zajmiesz 100% tylko wcześniej korzysta z pliku wymiany. Spróbuj wysupłać parę groszy na 16GB bo przy takich aplikacjach dzisiaj to naprawdę sensowne minimum. Przez to, że pamięć jest relatywnie tania nikt już się nie bawi w pisanie super oszczędnych aplikacji :)
  • Odpowiedz
@polanny: w7 nie mógł sobie radzić, po prostu teraz programy zużywają dużo więcej ramu i już brakuje. Windows 10 dużo lepiej zarządza ramem, więc na 7 już totalnie #!$%@? by działało w takich samych warunkach
  • Odpowiedz
@polanny: Mam hurr durr najgorszy Windows 8 - zainstalowałem na próbę ponad dwa lata temu - po zastąpieniu RocketDockiem menu start praktycznie nie widzę Metro UI (a byłem jego zdecydowanym przeciwnikiem). Talerzowiec na Win8 mi się uruchamia tak szybko jak koledze na identycznym sprzęcie Win7 z SSD. Raz na kilka miesięcy lekko "przeczyszczę" system. Żadnych przymułów, zacinania się (jak miałem z Win7) . Nie odczuwam żadnego dyskomfortu z korzystania z tego
  • Odpowiedz
@Trala7482: Windows 8 wcale nie był najgorszy. Sam byłem dużym fanem. Nawet metro mi podchodziło, chociaż momentami było frustrujące, ale overall - uważam, że działał lepiej i szybciej niż W7. Teraz mam natomiast dziesiątkę i też sobie chwalę. Miewa problemy, ale nie jest źle.
  • Odpowiedz
@polanny: Corel, Photoshop i Ty z 6 gb ramu jedziesz?
To znęcanie się. To ramożerne wciul programy.

W W10 nie widzisz całego ramu zajmowanego przez program. W10 kompresuje ram używany przez aplikacje i to widzisz pod nazwą "System and compressed memory". SWAP Ci pewnie już zaczyna przy 3 gb lecieć...
  • Odpowiedz