Wpis z mikrobloga

Kolejny cynkowy klasyk na wieczór - 9 kompania.
#rosja #rosyjski #jezykrosyjski #kinorosyjskie

Film oparty jest na wydarzeniach autentycznych, mających miejsce podczas operacji „Magistrala” (początek roku 1988), kiedy to 39 żołnierzy broniło wzgórza 3234 w walce z ok. 200-300 mudżahedinami. Była to ostatnia przeprowadzona na tak wielką skalę operacja wojsk radzieckich. W filmie ocalał tylko jeden żołnierz, który stwierdza, że dowództwo zapomniało o 9. kompanii. W rzeczywistości zginęło tylko sześciu z trzydziestu dziewięciu żołnierzy, dwudziestu ośmiu zostało rannych. Dwóch zabitych zostało pośmiertnie uhonorowanych złotą gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego. Żołnierze mieli też ciągłą łączność z dowództwem, mogąc posłużyć się wsparciem artylerii.

Film wywołał mieszane uczucia wśród weteranów biorących udział w wojnie afgańskiej, którzy zarzucali mu wiele przeinaczeń. Sądząc po ilości sprzedanych biletów został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność (obejrzał go także prezydent Putin). Uhonorowany został także Złotym Orłem przez Rosyjską Akademię Sztuki Filmowej.


Film oczywiście po rosyjsku, jeśli ktoś nie czuje się na siłach albo uważa, że nie ogarnia na tyle języka to kompania jest również na yt oraz innych stronach, w wersji z polskim lektorem.
F.....o - Kolejny cynkowy klasyk na wieczór - 9 kompania.
#rosja #rosyjski #jezykros...
  • 12
@Frank_Costello: nie podobał mi się ten film, przez odpychających głównych bohaterów i tak głupie, że aż śmieszne nierealistyczne sceny walki - Afgańczycy lecący tłumem na pałę pod ruskie karabiny a w dodatku jeszcze wszyscy strzelają w biegu z kałachów tak, że naprawdę sami by się wystrzelali. xD
@rudy2007: Tak z czystej ciekawości - widziałeś jakieś zapisy z walk w Afganistanie?

Wiesz, że to żołnierze szkoleni od małego i teraz np. podczas obrony szkoły artyleryjskiej nawet Hezbollach mówił o nich w ten sposób? Tj. Żołnierze prący do przodu, nie bojący się kul, bólu i śmierci?

W myśl zasady, że zwycięstwo będzie nasze, inshallah.

Żołnierze doskonali, #!$%@?ąc od poziomu wyszkolenia i od wyposażenia
@rudy2007: mówisz o elitarnej grupie mudżahedinow, którzy atakowali pozycję z końca filmu, tak? A ja czytałem, że coś takiego nie miało miejsca. I co teraz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Armia radziecka też miała kilku elitarnych dowódców, a jednak takie fale żywego mięsa armatniego miały miejsce (rozkaz ani kroku w tyl)

Plus - elitarne siły mają to do siebie, że nie są zbyt liczebne, więc nikt by ich