Wpis z mikrobloga

ASUS GeForce GTX 1060 3GB Dual - Test niereferencyjnego Pascala
(TL;DR na samym dole)

O najwydajniejszych podzespołach na rynku, często kosztujących tyle co cały nowy komputer bardzo przyjemnie się czyta. Swoiste podekscytowanie, sprawdzenie czy faktycznie dana część warta jest bajońskich sum, czy to tylko zabawki dla osób z nadmiarem gotówki. Nie ma się jednak co oszukiwać - najlepiej sprzedającymi się GPU na rynku są propozycje z średniego segmentu cenowego, a potwierdzają to liczne statystyki (chociażby z platformy Steam). Takie też karty świetnie nadają się do testów, bowiem wyniki są użyteczną bazą wiedzy dla szerokiego grona odbiorców. Z tego też powodu na warsztat wzięliśmy aktualnie najniższy model z oferty NVIDII w autorskim wykonaniu - ASUS GeForce GTX 1060 3GB Dual.

Jak się spisał?
ASUS 1060 3GB Dual warto porównać do Palita GTX 1060 Dual Fan, ponieważ obydwie konstrukcje okazują się bardzo podobne (chociaż bohater dzisiejszego artykułu jest przeszło 100 złotych droższy!). Konfrontację zacznijmy od fabrycznych ustawień - tutaj nieznacznie wygrywa karta graficzna ASUS, boostująca znacznie wyżej od adwersarza, co przekuwa na maksymalnie 7-8% dodatkowej wydajności. Wprawdzie sprzęt podkręcał się odrobinę gorzej jeśli spojrzymy na bazowe taktowanie rdzenia, ale ostatecznie uzyskał wyższą wartość GPU Boost (1974 vs 2038 MHz), mającą rzecz jasna kluczowy wpływ na wyniki. Dodatkowe 100 MHz wyciśnięte z pamięci pozwoliło utrzymać symboliczną 2-3% przewagę. Poziom temperatur również jest zbliżony, oscylując w przedziale 1-2 stopni Celsjusza na korzyść ASUS GeForce GTX 1060 3GB Dual, aczkolwiek w obydwu przypadkach mówimy o wartościach dość wysokich (73-75C na ustawieniach fabrycznych). Niestety dla konstrukcji ASUS, podczas spoczynku i obciążenia Palit wypada lepiej pod względem kultury pracy, jednakże wyraźnie zaznaczamy iż przegrany spokojnie mieści się w granicach przyzwoitości (żadna z opisywanych kart graficznych nie posiada zresztą trybu półpasywnego). Natomiast w porównaniu do Radeona RX 470 4GB, sprawa wydajności jest mocno uzależniona od konkretnego tytułu, niemniej GTX 1060 GB 3GB znacznie częściej wygrywa, niż przegrywa bądź remisuje z rywalem. Apetyt na wydajność procesora NVIDIA też zdradza mniejszy, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia w kontekście kosztów platformy czy finalnej wydajności. Mimo wszystko, przy najtańszym Core i5-4460 sytuacja poza kilkoma przypadkami jest zazwyczaj wyrówna.

Dokładne dane w postaci pełnych wykresów wydajności, głośności oraz poboru mocy tutaj:
http://www.purepc.pl/karty_graficzne/asus_geforce_gtx_1060_3gb_dual_test_niereferencyjnego_pascala

Jak zawsze jesteśmy do dyspozycji w sprawie nurtujących was pytań. Nawet tych pozornie głupich czy banalnych, nie tylko dotyczących testu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

TL;DR


#purepc #pcmasterrace #komputery #hardware #nvidia
PurePCpl - ASUS GeForce GTX 1060 3GB Dual - Test niereferencyjnego Pascala
(TL;DR na...

źródło: comment_L8gZr2mXkxExq7QSfb8WBoZHHaR0x9Af.jpg

Pobierz
  • 7
@mamnatopapiery: Nic o takim teście nie wiem, ale jutro podpytam Sebastiana. Dzisiaj już wyszedł. Warto jednak zaznaczyć, że to nie jest wybitna "przypadłość" Polarisów, tylko kwestia samego ASIC karty. Innymi słowy - sporo zależy od szczęścia i tego, jaki kawałek krzemowego wafla dostaniemy.
@currywurst: Odczuć oczywiście można, te dwie karty prócz pamięci VRAM różnią się też parametrami. To średnio moralna, ale sensowna z punktu marketingowego zagrywka. 6GB względem 3GB posiada trochę więcej jednostek rendurujących(80 vs 72) oraz cieniujących (1280 vs 1152). Zależnie od tytułu potrafi być to nawet 10% wydajności.. ( ͡° ʖ̯ ͡°)