Wpis z mikrobloga

@plumkajacy_kalafior: Tylko, że ta mapka trochę dziwna.

Beleriand (ta północna część wschodniego kontynentu) jest imho źle umiejscowiony - powinien być dokładnie na zachód od rejonu gdzie 'Frodo #!$%@?ł z kumplami', a nie na północ. Łącznikiem są tu Góry Błękitne, które pod koniec Pierwszej Ery ostro oberwały, i otworzyła się w nich zatoka Lhun, przez którą na zachód '#!$%@?ły elfy i Bilbo'.

Z kolei Numenor - ta wysepka na środku - pojawił się dopiero w Drugiej Erze, czyli wtedy, kiedy Beleriand był już zatopiony. Więc nie powinno się ich umieszczać na jednej mapie. Za czasów Froda z kolei Numenor też już był zatopiony, a cały zachodni kontynent 'przesunięty' gdzieś poza fizyczny świat - czyli również znika z
  • Odpowiedz
@plumkajacy_kalafior Tom Bombadil nie był Valarem. Z tego co pamiętam był istotą o wiele starszą, istnieją teorie na temat tego kim był, niektórzy utożsamiają go z kimś na kształt Boga, ale to wciąż teorie. Nie natknąłem się na tekst, w którym jednoznacznie byłaby określona jego tożsamość.
  • Odpowiedz
@widaczew: bogiem aka stwórcą wszystkieo to był ERU - illuvatar więc nie mógł bogiem być tom Bombadil.
Valarowie to tacy Archaniołowie
Majarowie to tacy aniołowie

Morgoth był chyba upadłym Valarem, czyż nie? A Sauron kim był? No bo był mocniejszy niż majarowie ( balrogi czy inne gandalfy) ale też był słabszy niż morgoth, któr przecież był
  • Odpowiedz
@plumkajacy_kalafior tak jak pisałem to tylko teoria niektórych fanów i to dość wątpliwa. Być może gdyby Tolkien żył jeszcze z 300 lat to przyszłe pokolenia by się dowiedziały o wiele więcej niż my. Zbudował świat tak ciekawy i spójny, do tego otwarty, że istnieje nieskończenie wiele możliwości i historii, które mogą mieć w nim miejsce. Muszę sobie Silmarillion odświeżyć :l
  • Odpowiedz
@widaczew: Dziwi mnie jedno jeszcze. Sauron był sługą Morgotha, był upadłym majarem ale gandalf czy balrogowie też byli majarami a byli od niego znacznie słabsi. No chyba, że IStarii nie byli majarami w pełni silnymi a Sauron byłnadwyraz potężym majarem. ???

Ale nie pasuje mi tu Galadriela.... elf Noldori z Amanu...., który w Hobbicie skopał Saurona...
No chyba, że ta scena została wymyślona przez JAcksona xddd
Dziwne żeby galadriela była
  • Odpowiedz
@plumkajacy_kalafior: Ta na Twoim to żadna era, bo Arda nigdy tak nie wyglądała.

Pomijając inby, które robił Melkor na samym początku, np. z latarniami (sam początek Silmarillionu), w dziejach Ardy kontynenty przeszły zasadnicze zmiany dwukrotnie:

1) po I Erze – zatopienie Beleriandu (czyli to, co widzisz na drugiej wrzuconej przeze mnie mapie)
edit: i
  • Odpowiedz