Wpis z mikrobloga

#firma #podatki #oc #ubezpieczenia

Mireczki potrzebuje porady:

- Planuje kupić samochód
- Mam jednoosobową działaność gospodarczą(jestem vatowcem)
- Chciałbym wprowadzić prywatne auto do firmy i doliczac do kosztów wszelkie naprawy i paliwo
- Nie mam zniżek na OC(poza odpowiednim wiekiem)
- Moi rodzice maja pełne zniżki

Jak rozegrać zakup samochodu tak by mieć zniżki(jeden z rodziców jako własciciel lub współwłasiciel) i jednoczenie korzystać z auta w firmie?

Auto kupić na siebie i darować ojcowi cześć własności samochodu? tu pytanie jak wtedy wygląda włączenie samochodu do firmy, czy nie rodzi to żadnych problemów.
  • 10
@Gottek: kup auto i zrob ojca wspolwlascicielem, tylko przy wspolwlascicielstwem podpisz z ojcem umowe ze 99% Twoje a 1% ojca, wtedy bedziesz mogl zamortyzowac 99% wartosci samochodu
@Gottek: Nie musisz wciągać samochodu do firmy - przy sprzedaży musisz odprowadzić podatek i do tego doliczyć vat (jeśli odliczasz VAT).

Bardziej opłacalną a zarazem i uperdliwszą formą jest użyczenie pojazdu.
Ty użyczasz swojej firmie pojazdu na podstawie umowy (sam ze sobą).

Od tej pory wrzucasz w koszty wszystkie naprawy i paliwo.

Minus taki, że musisz prowadzić tzw. kilometrówki - czyli raz na miesiąc musisz wypełnić, którego dnia gdzie jeździłeś i
@abakusso: No nie do końca "wszystkie naprawy i paliwo". W ramach ewidencji kosztów do ewidencji przebiegu pojazdu uwzględniać można wyłącznie koszty eksploatacyjne. Nie ujmiesz w tym np. napraw lakierniczych, zakupu radia/nagłośnienia samochodowego, serwisu klimatyzacji, wymiany szyb, lamp (nie mylić z żarówkami) czy nawet ubezpieczenie pojazdu (jest jeden wyjątek od ostatniego). Odliczeniu podlegają wyłącznie koszty bieżącej eksploatacji - paliwo, "płyny samochodowe", opłaty za parking i autostrady w ramach podróży służbowych, opony oraz
@abakusso: Naprawy takich elementów jak najbardziej mogą zostać ujęte w ewidencji kosztów (napisałem o tym). Co do ubezpieczenia - jeśli jesteś właścicielem pojazdu i sam sobie go użyczasz do DG to również OC możesz zaliczyć do ewidencji kosztów. Co innego z pojazdem, który ktoś z zewnątrz (np. brat) użyczył Ci na cele działalności.