Wpis z mikrobloga

Miroslawy moje kochane, najlepsze, wspaniale.

Co mi ogranicza przepustowosc miedzy VLAN1 a VLAN2?

Gdy jestem wpiety w ten sam VLAN co moj kolega to mamy miedzy soba 117MB gdy ja sie przepne na osobny VLAN to mamy max 68MB ponad to jest bardzo niestabilne, spadki do nawet 20MB na sekunde, dwie i proba powrotu do ponad pol gigabita.

Switch Cisco (w trybie L2) gigabitowy, router Mikrotik, silny (nawet nie dochodzi uzyciem CPU do 1/3 podczas testu) tez port gigabitowy.

#mikrotik #sieci #siecikomputerowe #vlan #cisco
  • 30
@TypowyNerd: 1/3 to moze byc zapchniety jeden core. Sprawdz /system health cpu podczas testu. Ewentualnie zobacz jakie kolejki masz na vlanach ( /qeues interface-queues )
@TypowyNerd Na switch polecenie "show run" wyrzuca całą konfigurację urządzenia. Oczywiście z linii komend. Tylko pousuwaj hasła i takie tam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aha.
I topologie jeszcze. Logiczna wystarczy
@sayeret: No wlasnie nie ma takiej komendy jak show :) chyba, ze mowisz o switchu Cisco.
w tym VLANie jestem tylko ja i VLAN jest wpiety w port 5ty na routerze gdzie siec glowna w port 1. Na switchu sa VLAN1 (default) i VLAN200 (ten z ktorego testuje).

@koob: Znalazlem, pod /System/Resources/CPU. Podczas transferu duzego pliku miedzy VLANami wszystkie rdzenie sa poruszone ale okolo 6-20%... jeden czasem skacze do max
@brokenik: Masz cos na poparcie tych slow czy tak jedynie przypuszczasz?

Wlasnie sprawdzilem transfery miedzy komputerami w VLAN200 (oba w tym samym VLANie na tym samym switchu) i sytuacja wyglada podobnie.

Jeszcze dla pewnosci sprawdzilem czy porty sa na 1000M Full.
@TypowyNerd przecież sam znalazłeś rozwiązanie swojego problemu,
Masz dwie sytuacje:
Bezpośredni transfer z pominięciem routera - działa szybciej
Transfer między vlanami z wykorzystaniem routingu - działa wolniej

Możliwe problemy:
-połączenia switch-router
-wydajność routera
@Pienio69: Z tym, ze na routerze wykorzystanie CPU jest ponizej 1/3 ponad to nie jest to super tani router i mysle, ze powinien poradzic sobie z transferem rzedu 1gbit miedzy vlanami.

W sieci wyczytalem dodatkowo, ze problemem moze byc PBR. Jutro sprawdze jeszcze na innych przewodach i z pominieciem switcha, wykorzystam dwa porty w routerze.