Wpis z mikrobloga

Droga Mleczna w Zwardoniu.
Ogniskowa 24 mm, f/2,0. Pojedyncza klatka, 120 sekund naświetlania. Aparat był zamocowany na głowicy paralaktycznej podążającej za ruchem gwiazd, dzięki czemu ziemia jest rozmazana, a niebo nieruchome.
Fotografia przedstawia galaktykę w naturalnych kolorach (temperatura barwowa 5300 K) - dokładnie w ten sposób wyglądałoby nocne niebo, gdyby nasze oczy były kilkaset razy bardziej wrażliwe na światło.

#namrabcontent <- zapraszam do obserwowania

#astronomia #astrofotografia #astrofoto #fotografia #kosmos #mojezdjecie
namrab - Droga Mleczna w Zwardoniu.
Ogniskowa 24 mm, f/2,0. Pojedyncza klatka, 120 s...

źródło: comment_mq8S10nRLULBwVfNdER0KtTmyylx4Ge2.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kapuczinho: Jak jasnym obiektywem? Bo autor robił to obiektywem 2.0 - ciemny? przy ogniskowej 24mm juz przy czasie naświetlania 10 s i zwykłym statywie widać "pojechane" gwiazdy (w sensie ruch nieba). To policz jaką jasnośc musiałby mieć obiektyw dający ten sam efekt przy 10 s naświetlaniu (12 x więcej światła musi złapać).
  • Odpowiedz
@namrab: Ja używam Bogen 3036, wieszam na nim lornetę z montażem widłowym i nawet nie jęknie. Dźwiga do 12 kg więc chyba spokojnie mógłbym powiesić na nim Star Adventurera z ciężką lustrzanką bez obawy o drgania.
  • Odpowiedz
@namrab: Fajne foto! Me gusta :)

Rozumiem, że to standardowa matryca? czy majsterkowałeś coś przy filtrach IR/UV?
Statyw porządny mam, Canon 450d - już trochę dziadek, ale da radę, Sigma 10-22mm f/3.5.
Niestety głowica paralaktyczna faktycznie kiszka - myślałem, że to tańsze ( ͡° ʖ̯ ͡°) Poszukam jakiegoś DIY.

A co powiesz na serię np. 12 zdjęć po 10 sekund i przemnożenie ich przez siebie? Teoretycznie
  • Odpowiedz
@meetom: Zdjęcie robione Nikonem D810A z fabrycznie zmodyfikowanym filtrem podczerwieni, pozwalającym na uzyskanie znacznie jaśniejszych obrazów mgławic świecących w paśmie wodoru.
Jeśli szukasz tańszego sposobu na eliminowanie ruchu gwiazd, to poszukaj planów konstrukcyjnych Fastrona 5s autorstwa Janusza Wilanda. Pamiętaj tylko, że w takim przypadku dokładność prowadzenia zależy od Twoich umiejętności majsterkowania ;)

Zawsze jest lepiej tworzyć dłuższe pojedyncze ekspozycje, niż składać serię krótkich. Jest to związane z tzw. szumem odczytu,
  • Odpowiedz
@namrab: teraz tak się przyjrzałem jeszcze temu zdjęciu to serio, mnóstwo szczegółów na tym zdjęciu da się wyłapać, świetnie widać różne DSO. Mgławice Orzeł czy Omega wyglądają pięknie w pełnej rozdzielczości. Nie widziałem żeby ktoś tu na wykopie wrzucał tak dobre technicznie zdjęcia.
  • Odpowiedz