Wpis z mikrobloga

@Kapitalis: Lenin nie wydał żadnej pracy ani nie wygłosił mowy w 1924 roku, a tak sugeruje wikiquote, a jemu samemu zmarło mu się 21 stycznia tegoż. Poszperałem w BN i są książki o podobnych tytułach: „Lenin o państwie socjalistycznym” z 1977 roku oraz „O państwie : wybór” z 1985 roku. Jednak prawdopodobnym źródłem jest „O państwie : wykład wygłoszony na Uniwersytecie im. Swierdłowa 11 lipca 1919 r.”, za angielską wersją
@nieublagany_ciezar_chwili: Może to być i stąd: "Democracy is a state which recognizes the subordination of the minority to the majority, i.e., an organization for the systematic use of force by one class against another, by one section of the population against another"
https://www.marxists.org/ebooks/lenin/state-and-revolution.pdf

Mogło też zostać przetłumaczone z rosyjskiego, a najprawdopodobniej z jakiegoś starego opracowania, ale tak czy inaczej nie robiłbym wielkiego problemu. Jeśli się przeczyta np. state and the revolution,
@Kapitalis: Akurat mój, upierałbym się, jest bliższy temu, co wrzuciłeś na początku niż poniższe z „Państwa a Rewolucja”:

Demokracja nie jest identyczna z podporządkowaniem się mniejszości - większości. Demokracja jest to państwo, uznające, że mniejszość winna się podporządkować większości, państwo, tj. organizacja dla stosowania systematycznej przemocy jednej klasy nad drugą, jednej części ludności nad drugą.

Akurat rzetelność polskiej wersji wikiquote jest w niemałej liczbie przypadków po prostu marna. Nie lubię