Wpis z mikrobloga

Wracając z ogniska zaobserwowałem dwa interesujące mnie zjawiska na niebie.

1.Zauważyłem na nocnym niebie "samolot". Wydaje mi się że samolot, leciał dosyć nisko bo widziałem jego poszczególne światła i granice pomiedzy nimi. Pomyślałem że włączę flightradara, ale nic nie pokazał. Obserwowałem go przez chwilę, widziałem bardzo wyraźnie jak zmienia kierunek lotu, na moje oko. Zatrzymałem się na chwilę aby sprawdzić czy słychać silniki. Silnik odrzutowy był słyszalny, ale tak jakby był nieduży. Po chwili to coś odleciało i straciłem to z oczu. Ktoś ma pomysł co to mogło być?

2. Obserwujac gwiazdy można spotkać lecące samoloty. Wiadomo, błykają światła, flightradar mówi mi co to jest. Co mnie nurtuje. Chwilę po punkcie 1 zauważyłem lecący samolot. Obserwowałem go około 10 sekund i zauważyłem jasny, biały rozbłysk, światła się więcej nie pokazały. Żarówka się spaliła czy jak?

3. Równo lecące, stale świecące punkty na niebie, w kolorze zbliżonym do koloru gwiazd, wyraźnie poruszające się w jednym kierunku z prędkością zbliżoną do lotu samolotu. Zdrowy rozum podpowiada że to jakiś samolot? Tylko jaki bo flightradar milczy?
#aircraftboners #astronomia
  • 8
@VintageMan Polecam aplikacji Heavens Above na Andka. Pięknie pokazuje na tle mapy nieba czasy i trasy przebiegu satelitów, także w czasie rzeczywistym.