Wpis z mikrobloga

@ish_waw: Francja ogólnie jak dla mnie ssie. Oczywiście to ładny kraj, z pięknymi zabytkami i ludzie też są mili, ale jak byłem na praktykach to wkurzało mnie kilka rzeczy:
- francuzi strasznie śmiecą, kosz 5 metrów dalej, ale nie, musi rzucić tego peta na ziemię,
- nie gadają po angielsku (#!$%@? człowieka strzela),
- sklepy otwarte do jakieś 17 bądź 19 (nie pamiętam), a potem to się w dupę pocałuj,
-
Zadłużenie państwa do PKB: Polska 51.3%, Francja 96.1%


@ish_waw: Nie cieszyłbym się tak bardzo
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/deficyt-budzetowy-mf-planuje-rekord/ndf41q

Dochody z vat w 2015 to 123 miliardy, a oni oczekują 143 mld. W tym tempie dogonimy Francję za 10 lat. Jak dojdzie jeszcze obniżenie wieku emerytalnego + nowe obietnice rozdawnictwa w wyborach 2019 to w ogóle. Od 2009 zaczął się spadek ludności w wieku produkcyjnym.

Smutna rzeczywistość jest taka że w ciągu najbliższych dekad lepiej
@BongoBong Rzeczywiście ten lepszy, dzięki siatce widać tempo w jakim Polska dochodzi do poziomu Francji. Postęp jeden prostokąt w ciągu 6 lat, czyli przy utrzymaniu trendu zostało z 15 lat do wyrównania poziomu.
@megaloxantha Źródło OECD

Średnia płaca w cenach stałych 2015, kurs dolara 2015 r.:

2014: 11827 USD
2015: 12257 USD

To ze dolar wyjątkowo bardzo się umocnił do Eur i PLN w 2015 r. to nie znaczy że w Polsce zatrzymał się wzrost płac realnych....
no fakt z Francuzami sie dogadac po angielsku to problem :)


@cross7676: nie tylko po angielsku. W każdym języku poza francuskim. Zwłaszcza że czasami robią to z czystej złośliwości. Moja mama miała taką sytuację, była we włoskich Alpach i postanowiła skoczyć na jeden dzień na francuską stronę. Chciała po francuskiej stronie kupić wodę, niestety z lekcji francuskiego z liceum nie pamiętała zbyt wiele więc do sprzedawcy zwróciła się po włosku (który
@ish_waw:
Rok / Pensja średnia brutto PLN / kurs dolara / w dolarach z danego roku / w dolarach 2015
2008 3380.93zł 2.406 $1405.2 $1546.92
2015 3899.78zł 3.773 $1033.6 $1033.60

Realna wartość nabywcza pensji spadła od 2008 do 2015 o 33%

Dlaczego prawdziwa inflacja jest tak różna od podawanej przez GUS? GUS mierzy inflację wg. koszyka średniego gospodarstwa domowego. W Polsce jest bieda, więc mierzy koszt przeżycia na podstawowym poziomie.