Wpis z mikrobloga

#programowanie

Mireczki, zakładając, że jestem totalnie, absolutnie, całkowicie zielony w temacie programowania a docelowo chciałbym np. napisać program "książka kucharska" - z podstawowym graficznym GUI (jakaś lista przepisów, dodawanie ich, modyfikacja itp) to czy wybór C++ na taką naukę/pierwszy język jest ok?

Uczyć się chcę sam dla siebie - nie wiążę z tym tematem ścieżki zawodowej - ot po prostu zajawka, która może chwyci a może nie :D
  • 17
@Nuggerath: i tak i nie - taka java czy c# są dużo prostsze i ogarniesz je zdecydowanie szybciej, ale za to jak ogarniesz c++ to potem w sumie możesz siadać do każdego języka z marszu po ogarnięciu dokumentacji i syntaxu
@kaab10: Nie zależy mi na czasie, robię to dla siebie - jak chwyci to fajnie, jak nie - to trudno, i w sumie wolałbym jednak wiedzieć co i jak - a co się człowiek w trakcie zabawy nauczy to jego :D
@Nuggerath: jeśli masz dużo czasu i robisz to dla siebie to c++ jest dobrą opcja, a gdybyś kiedyś zmienił zdanie żeby np.wiazac z Tym jakaś przyszłość to będziesz miał dużo szersze perspektywy niżeli wybrał byś jave
@kaab10: Hehe, nie będę tagu zaśmiecał przecież :D Ja jestem naprawdę na zerowym etapie - więc nawet nie specjalnie wiem co do mnie napisałeś. Przypuszczalnie, początek to będzie klepanie i naśladowanie czegoś z tutków - potem własne pomysły na tej bazie, później dołączanie elementów z innych tutków itd...przynajmniej tak mi się wydaje, że tak to będzie wyglądać.

@mate0: Tiaa, czasu mam w sumie sporo, robię to dla siebie, więc w
@Nuggerath: co do książek to symfonia c++ to dla niektórych biblia tego języka, osobiście nie przeczytałem poza jakimiś wyrywkami gdy faktycznie czegoś szukałem, ale ludzie sobie chwala. A jak nie chcesz kupować tudzież czytać to ostatnio trafiłem na kanał na yt "pasja informatyka" albo jakoś podobnie odmienione gdzie koleś świetnie tłumaczy podstawy c++, bardzo przyjemnie opowiada i tłumaczy jasno dość kłopotliwe do zrozumienia elementy
@mate0: Zaczynanie nauki programowania od C++ to strzał w stopę. Większość kursów Programming 101 na amerykańskich uniwersytetach jest prowadzona z użyciem Pythona i to samo Ci radzę.
@Nuggerath: Jeżeli mówisz o pisaniu czegoś z GUI to zacznij od wybrania w czym chcesz GUI. Wiele języków ma swoje własne. Ale np c++ nie. Z drugiej strony jest QT które da się użyć z większości języków. Są drobne zmiany w zależności od języka, ale specyfika jest ta sama.
Ja radze zacząć od Pythona. C++ jest fajnym językiem, ale na początku strasznie dużo czasu schodzi na znajdywanie głupich błędów. Jeżeli zdecydujesz
@Nuggerath: Jako książkę polecam Język C++ która opisuje podstawy ale również pokazuje nowe zmiany w języku (5 lat :)). Osobiście polecam C++ właśnie z powodu Qt i całego środowiska (QtCreator, QtDesigner) które mocno upraszcza tworzenie GUI. Qt pozwala ci na stworzenie różnego typów aplikacji (desktopowa, apka mobilna) na wiele platform (Linux, Windows, MacOS, Android, WP, IOS). Qt ma olbrzymią bazę bibliotek co pozwala ci na użycie np. wykresów akcelerowanych sprzętowo, Bluetooth,
@mackar: Jak mi się nie znudzi po tygodniu/miesiącu to będzie dobrze :D Nie sądzę, abym dotarł do poziomu o którym piszesz, żeby zarządzanie albo wspomniane features miały znaczenie :D

Wygląda na to, że jednak python jako prostszy z tego co ludzie piszą lepiej się sprawdzi "do zabawy".