Wpis z mikrobloga

ej zauważyliście to, że teraz dużo osób ma problem z tarczycą? ciekawe jestem czy po prostu obecnie łatwiej jest zdiagnozować bo ludzie są bardziej świadomi różnych chorób i szukają przyczyny różnych dolegliwości, a i lekarze częściej zwracają uwagę na tarczycę, czy rzeczywiście pojawił się jakiś lawinowy wzrost zachorowań?
#tarczyca #niedoczynnosctarczycy #endokrynologia #pytanie
  • 30
@Hilde_delaGruz: no ogólnie płyn lugola podawany to był roztwór jodu. Niby na tarczycę polecają wyjechać nad morze, ale nadmiar też szkodzi mocno. Także nie tyle samo promieniowanie ma skutki teraz, a przyjmowanie niebotycznych ilości jodu
@Arveit: kiedyś rozmawialam z nauczycielką biologii, która studiowała w tamtym czasie w Lublinie i rzeczywiście wykładowca po zajęciach zasugerował, żeby lepiej nie wychodzić z domu przez 2 tygodnie XD


@Hilde_delaGruz: no i ok, bo wtedy w sumie nic nie było wiadomo o skali zagrożenia i o skutkach - z powodu poziomu wiedzy i ruskiej propagandy
ale jakoś po latach mówią, że wcale tak mocno nie jebło, że w sumie to
@Arveit: chciałem jakieś poparcie, ja ci dałem wypowiedź gościa jak mówi że rola czarnobyla jest demonizowana a wpływ mają inne czynniki, że wzrost jest na całym świecie
ale zapomniałem że źródła są lewackie xD
@Hilde_delaGruz: Ja mam jakieś problemy z tarczycą i hormonami, ale jeszcze nawet nie wiem co dokładnie bo wizyta dopiero będzie, masakrycznie dlugo trzeba czekać na wizytę bo aż pół roku... Ale ja to raczej mam od beznadziejnej diety jak bylem mlodszy i od genów ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Hilde_delaGruz: Po tym jak okazało się że ten lekarz nie przyjmuje osób poniżej 18 roku życia (po 3 miesiącach sie dopiero skapli xD) ide prywatnie w środę mam wizytę, tylko ze w miedzy czasie mialem tez kilka badan u rodzinnego i raz wychodzila norma, a raz za dużo xD Do tego fakt dużo sie stresuje, przez co mialem tez lekkie nadciśnienie, ale to już po tym jestem xd Jakoś wyluzowałem troche
@Areooo51: ja w czwartek idę bardziej kontrolnie (chociaż prolaktynę mi #!$%@?ło srogo)
mame diagnosta mówi, że norma funkcjonalna (czyli wtedy kiedy człowiek czuję się oki i wgl) przyjmuje się do tsh 3, mimo że jest napisane że do 4, więc od niczego informują pacjentów jak przychodzą po wyniki gdy wyjdzie np tsh 3,5
mnie endokrynolog powiedziała, że powinnam mieć tsh niższe niż 2,5. A najlepiej 1-2 XD
nie wiem czy u
@Areooo51: no i wiadomo, bierze się jeszcze pod uwagę ft3 i ft4, anty-tpo. Jednak najczęściej się je bada gdy tsh wyjdzie za wysokie, a zdarzają się przypadki, że tsh jest w normie, a ft4 poniżej normy albo blisko dolnej granicy