Wpis z mikrobloga

Cześć przeglądam wykop od dłuższego czasu, często pojawiają się pytania o prowadzenie działalności gospodarczej, podatki i księgowość.
Jestem księgowym, członkiem zarządu w biurze rachunkowych i kandydatem na biegłego rewidenta.
Z miła chęcią odpowiem na wasze pytania z zakresu podatków, księgowości, ubezpieczeń.
Mogę zrobić ama tylko proszę o podpowiedz cxy wsrror i jak się do tego przygotować.
#ama #ksiegowosc #podatki
  • 24
@DajMiSzekle: ekonomia w żadnym razie nie przygotowuję do pracy w księgowości, ja skończyłem ekonomie (licencjat) i rachunkowość (mgr). Pierwsza praca brutalnie zweryfikowała moją wiedzę (skończyłem ue Kraków). Jeśli nie zaczniesz teraz pracy lub praktyk to po studiach może to być trodne, dużo lepsi w te klocki sa absolwenci techników. Biegłego robię w sumie tylko dla satysfakcji, tam tezr sie kokosow nie zarabia.
@kiboq: w każdej branży ta się tyle zarobić, to tylko kwestia zainwestowania odpowiedniej ilości gotówki i czasu. Najważniejsza i tak jest sprzedaż. co rozumiesz pod pojęciem firma? Łatwiej zarobić 15k samemu niż mając pracowników. Jest dużo "firm" które tak naprawdę są zoptymalizowanymi podatkowo pracami na etacie
@DajMiSzekle: w moim mieście jest bardzo duża konkurencja zarówno wśród pracodawców jak i pracowników. Zatrudniamy często studentów stawki niższe niż w zachodnich korpo. Na początek ~2k, docelowo ~4k. Biegły może liczyć na ~7. Jest dużo branż gdzie łatwiej osiągnąć takie stawki.
@kiboq: pomyśl: doba ma 24h wykonanie usługi za którą weźmiesz 1000 zł zajmi co 10h, czyli nie zrobisz więcej w ciągu dnia. W handlu w ciągu 1h możesz sprzedać towaru za 1000 jak i za 100 000. Kwestia dostępności i umiejętności.
@CzystaMaestria
Obrót na kasie fiskalnej nie jest konieczny poniżej 20k pln (tylko niektóre towary wymagają ewidencjonowania od 1 złotówki)
U.S. łatwiej kontrolować tylko tych co mają działalność i składają zeznania' wtedy us wie gdzie ich szukać, w tej chwili kontrolowany jest głównie 2014. Zeznania z 2015 dopiero są księgowane przez urzędników, więc ciężko jest je kontrolować.
Jeśli nabywcy naszych towarów oczekują niższej ceny i nie potrzebują fv to dla urzędników taki sprzedawca
@CzystaMaestria
Nie myślę że to jest dobre i słuszne, nie mam pewności czy też jest to prawdą, to moja prywatna opinia.
Co do faktów: największe wpływy do budżetu przy jednoczesnych największych patologiach generują duże firmy. Ostatnio widać spory ruch apartu skarbowego w celu uszczelnienia tej grupy (np jpk) jednak brak jest wykwalifikowanych urzędników którzy sa wstanie wyłapać wszelkie machlojki.
Ogromna liczba urzędników kontroluje więc małe i średnie firmy bo ryzyko znalezienia błędów
@CzystaMaestria
Nie myślę że to jest dobre i słuszne, nie mam pewności czy też jest to prawdą, to moja prywatna opinia.
Co do faktów: największe wpływy do budżetu przy jednoczesnych największych patologiach generują duże firmy. Ostatnio widać spory ruch apartu skarbowego w celu uszczelnienia tej grupy (np jpk) jednak brak jest wykwalifikowanych urzędników którzy sa wstanie wyłapać wszelkie machlojki.
Ogromna liczba urzędników kontroluje więc małe i średnie firmy bo ryzyko znalezienia błędów
@CzystaMaestria
Ryczałt w handlu 3%, więc nie wiele. US zawsze sprawdza czy czasem nie przekraczamy obowiązującego limitu, to nie wiele jak ma czołowego sprzedawce w województwie, więc urzędnik liczył że coś znajdzie.
Podatek VAT to podatek pośredni i dla przedsiębiorcy neutralny (Płacą go nabywcy ) więc nie ma co się przyzwyczajać do ekstra kasy na koncie przed każdym 25.tym.