Wpis z mikrobloga

Pomogłem w przenosinach biura dla znajomego, mamy już podłączone większość komputerów (za namową wykopu użyłem patch panelu - zdecydowanie fajniej się podpina niż zarabiać 30 kabli RJ45kami :) ) i znowu mamy mały dylemat. Zostało jedno pomieszczenie, do którego musimy podłączyć internet, ale jest ono najdalej oddalone od naszej mini-serwerowni i odgrodzone dość grubą ścianą, przy której lecą na dodatek przewody od klimatyzacji i od prądu - żeby puścić tam kable Cat6, to będzie trzeba robić dość głęboką dziurę w ścianie + pewnie trzeba będzie uzyskać pozwolenie od właściciela budynku, co nam zbytnio nie podchodzi... No i pojawił się inny pomysł - mamy dość mocny router (Linksys EA7500) i nawet przez Wi-Fi z laptopa w tym oddalonym pomieszczeniu mam prędkość 60 Mbps i 0 straconych pakietów, więc jest OK. Miałem pomysł taki, by w tym pomieszczeniu dać router z funkcją repeatera (i ewentualnie dodatkowo podłączyć jakiś switch jak przybraknie nam portów) i popodłączać komputery w tym oddalonym pomieszczeniu właśnie do tego routera/switcha. Co sądzicie o takim pomyśle - może być? Bo chyba jedyna alternatywa to albo robienie dziury w ścianie, albo puszczanie kabla po podłodze, ale pierwszy pomysł będzie dość mocno czasochłonny i drogi, a drugi jeszcze mniej profesjonalny, niż mój pomysł z Wi-Fi.
Ewentualnie nie kupować w ogóle routera, tylko kupić kilka chińskich kart Wi-Fi na USB i łączyć od razu z głównym routerem. Ale ta opcja byłaby trochę nieprzyszłosciowa gdyby chcieli wstawić tam np. drukarkę z portem RJ45, czy coś...
#siecikomputerowe #internet #sieci
  • 9
@stg44: @c9f24440e055136e5ee3dfa934d3933f: Musimy uniknąć jakiejkolwiek ingerencji w obecną infrastrukturę. Jak teraz kładliśmy nowe przewody, to wpinaliśmy je do nowych keystonów, ale musieliśmy użyć starych gniazdek na ścianę (wall plate) żeby wyglądało, że nic nie było ruszane. Co miesiąc mamy kontrolę elektryczną oraz pożarową i jeśli wykryją, że cokolwiek się zmieniło bez ich pozwolenia, to potrafią dowalić kary rzędu kilkunastu tysięcy USD... Niby takie urządzenia od PLC wyglądają jak repeatery, ale
@drakerc: po to że jeżeli kładziesz kable to odbiorca chce mieć pewność ze są dobrej jakości i spełniają rfc czyli inne urządzenia bedą na nich działać bez przeszkód. A chciałbys zeby Pan Janusz kładł ci gowno kable np do prądu w szpitalu ? No nie, dlatego tam tez robi się pomiary.
@lukasz-wisniewski: Niby ta, ale właśnie do zasilania telefonów używamy gotowych patch kabli kupowanych na Amazonie - już zarobione z wtyczkami itd, a i tak będą je sprawdzać. Niby chodzi o to, że to jednak jest niskie napięcie (nawet bardzo niskie) i muszą sprawdząc wszystkie kable, nawet te niskiego napięcia, bo w tej okolicy jest od cholery biur, magazynów itd i boją się pożarów.
@drakerc: powiem z doświadczenia jak widziałem na nowych obiektach ze był pan z miernikiem i po kolei na ekraniku sprawdzał i spisywał wartości. Jakie tego nie wiem, nie moja działka.A jak ktos wymaga i chce spełniać certyfikaty to się go za takie rzeczy liczy ( ͜͡ʖ ͡€)
@drakerc: jeżeli naprawdę nie możesz wiercić to rób ap bridge jakimś mikrotikiem i z drugiej strony odbierz to tez routerboardem i gotowe,można użyć 5ghz aby mniej zakłóceń było. A ile portów bedzie miec druga strona to albo switch podłączasz do Mt albo kupujesz taki z 5,10portami.