Wpis z mikrobloga

Do odwaznych swiat nalezy


@Przegrywens: Tak to sobie gadaj jak będziesz skakał na główkę. PW to zrujnowane miasto i śmierć tak wielu młodych, zdolnych ludzi, którzy mogliby "przydać" - wiem, że brzydko to brzmi, ale cóż - się po wojnie. Natomiast wysłaną ich na pewną śmierć. Smutna tragedia. Trzeba szanować walczących, ale krytykować decyzję o wybuchu. To nie miało prawa się udać.
O decyzji o wybuchu powstania mówcie wtedy, gdy żaden z nas [powstańców] będzie na wiecznej warcie"


@Kuracyja: Tak, uczmy historii, politycznego myślenia, 100 lat po fakcie. A przez te 100 lat niech ludzie uczą się, że życie ludzkie nie jest ważne, że jeśli jakiś dowódca będzie miał ochotę, to niech pośle tysiące osób na pewną śmierć.
@czego_stoisz_na_torach: Byłem pewien, że Warszawę zniszczyli Niemcy i to nie w samym Powstaniu ale planowo również krótko po nim (i przed nim zresztą też). Czyli to jednak nie Niemcy, a Polacy? Całe życie byłem w błędzie. Lub jeśli to już Niemcy to może na rozkaz Powstańców pod groźbą użycia broni? Naloty dywanowe w '39 to tez wina Warszawiaków bo niepotrzebnie się bronili przez te 20 dni? Pewnie sprowokowali Hitlera - na
@niktnicniewie: dokładnie - nie lubię tego rewizjonistycznego podejścia wręcz wychwalającego tchórzliwą Francję (Vichy), a szkalującego Polskę - tchórzem jest być łatwo i jeszcze łatwiej patrzeć i oceniać decyzje z perspektywy historycznej
@arcybiszkopt: Chwila. Akcja odwetowa? Nie wydaje Ci się, że jeśli już to odwetem na Niemcach za lata upokorzeń, publiczne egzekucje, aresztowania i wywózki to było właśnie powstanie w mniemaniu Powstańców? Choć takie spojrzenie z mojej strony bardzo spłyca kontekst...i właściwie każdy z Powstańców mógłby poczuć się urażony po tych moich słowach.
@czego_stoisz_na_torach: taa, wygraną Portugalii w euro też "wielu przewidziało" i też dało się to przewidzieć. Nie zmienia to faktu, że była mało prawdopodobna i nie czyni to z tych osób jakiś wizjonerów - ja z tego co czytałem, spotkałem się raczej z narracją, że Ruscy (teoretycznie sprzymierzeńcy) mieli nam pomóc, że Niemcy i tak się wycofywali, itd. Naprawdę łatwo na to patrzeć naszymi oczami, ale chyba ludzie zapominają, jak wiele w
Ruscy (teoretycznie sprzymierzeńcy) mieli nam pomóc


@petrodolan: Tylko ignoranci mogą coś takiego mówić, poczytaj więcej nie tylko na temat powstania, ale tego, co robili "Ruscy". Nie mieli żadnego interesu w tym, żeby pomagać przetrwać powstanie. Nie mieli żadnego interesu w tym, żeby młodzi, gotowi do walki Polacy, zwyciężyli i przeżyli.

jak wiele w historii decyduje zwykły przypadek albo widzimisię pojedynczych osób


@petrodolan: Tak, zwykły przypadek, że urodził się ktoś taki