Wpis z mikrobloga

#pytanie #excel
Mam format daty 200707 200808 czyli rok 2007 i miesiąc 07,08
Jak wyciągnąć z tego tylko 4 pierwsze cyfry czyli rok albo ustawić, żeby rozpoznawał że to lipiec/sierpien 2007.
Excel nie rozpoznaje tego w prawidłowej formie jeżeli format komórki "data/godzina" ustawie :/
  • 15
@Polinik: nieźle. A jak już się znasz na excelu, bo próbowałem to przenieść z OpenOffice - mianowicie kopiowanie do następnego arkusza. Tzn. jeśli w Arkusz2 mam odnośnik do Arkusz1 (np. =Arkusz1.A1) to gdy skopiuję to do Arkusz3 to formuła automatycznie zmieni się na =Arkusz2.A1 (czyli jak w komórkach tylko na poziomie arkuszy). A excel mi tego nie chce zrobić. Spotkałeś się z takim problemem?
@gwynebleid:
Zastanawia mnie, skąd Open Office wie, jak zmienić odwołanie przy kopiowaniu formuły.
Jak masz po kolei Arkusz1, Arkusz2, Arkusz3 to sprawa jest prosta, bo kolejne cyferki.
Ale jak sobie zmienię nazwy na kolejno np "lewy", "środkowy", "prawy" i potem jeszcze przestawię kolejność, to jak on to śledzi?
Dalej kolejnością wyświetlania na pasku? A jak przestawię kolejność, to odwołania się zmienią?
Czy jakąś pierwotną kolejnością? To wtedy jak mam się jako
@Polinik: OO działa na pewno przy dowolnych nazwach. Przydatna rzecz, szczególnie gdy np. robisz tabele roczne czy miesięczne z odniesieniami do poprzednich. Gdybym przechodził na excela to kosztowałoby mnie to masę roboty + chyba unikatowe nazwy arkuszy i "wyszukaj i zamień" co jest bez sensu.
@gwynebleid: tak, tylko problem niewielki bo dodatkowo trzeba grupować bo nadal stanowi to zwykłą cyfrę. Nie wiem ale formuła lewy/prawy inaczej się zachowuje i przy tabeli przestawnej nie robi żadnego problemu i jest fast&easy... Ogólnie to #wszoku, że nie znam lewy/prawy xD
@Balthazarr:
Znalazłem taki sposób -- trochę naokoło w stosunku do OO.
Funkcja =ADR.POŚR, której wynik łączysz z adresem komórki w innym arkuszu.
W aktualnym arkuszu musisz mieć mieć komórkę z nazwą "poprzedniego" arkusza (nie wiem, jak nazywasz arkusze, ale możesz to sobie zautomatyzować jakąś funkcją, tak, żeby w arkuszu dotyczącym lutego -- był tam styczeń, dla marca -- luty, itd.)
Wtedy funkcja jak na foto, której wynik będzie się dynamicznie zmieniać
Pobierz Polinik - @Balthazarr: 
Znalazłem taki sposób -- trochę naokoło w stosunku do OO.
F...
źródło: comment_gI7kUIbNFyDG2szkD0VRhWeLlABf1dph.jpg
@Polinik: stary... post o 6:46 xD przyśniło Ci się to? :D
Ale aż sprawdzę to... Serio, z ciekawości... Tylko, że jutro bo właśnie wychodzę z roboty powoli i rzygam na klawiaturę xD
Pieprzone zamknięcia mca...
@gwynebleid łap wiedzę :D

.... Jeszcze tylko jutro odwalić szajs i łikendzik Panyyy ;)