Wpis z mikrobloga

Drogie Miraski i Mirabelki, szlag mnie jasny trafia! To jest #skandal, a nie #dobrazmiana! Zaczęło się cięcie wszystkich innych wydatków z budżetu, w tym na #nauka. Właśnie dostałem informację, że MNiSW pod wodzą #gowin w rządzie #pis postanowił przyznać finansowanie w wysokości 0,654% (tak #!$%@?, poniżej 1%) ogólnej kwoty, na którą opiewały wnioski na rozwój tzw. dużej lub strategicznej infrastruktury badawczej. Naukowcy z całego kraju złożyli 124 wnioski, z których 116 zostało pozytywnie zaopiniowanych, a finansowanie dostały 2. To jest kpina z nas wszystkich. Po co zawracali dupę tym konkursem?! Setki ludzi pracowało nad napisaniem tych wniosków, nad zaplanowaniem projektów, i co? I gówno, znaczy #500plus...
Nie wiem, czy mogę podzielić się z wami dokumentem, na który właśnie patrzę, więc póki co musicie mi uwierzyć na słowo. Jak dowiem się, że mogę to opublikować, to zawołam wszystkich zainteresowanych.
  • 80
  • Odpowiedz
@siodemkaxx: Tak myślałem, że ktoś to już zautomatyzował, ale pod względem znajomości takich narzędzi jestem zielony. ;) Zazwyczaj tylko komentuje coś od czasu do czasu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Trevize myślę, że w obecnych czasach, w których środowisko naukowe jest silniejsze niż kiedykolwiek, a sama nauka najważniejszym motorem postępu, innowacji i gospodarki, PAN powinien mieć większą autonomię i szeroki zakres kompetencji w sprawach finansowania nauki w Polsce.
  • Odpowiedz
@Trevize: PO ma w następnych wyborach pełnię mojego poparcia, to jest jedyna siła która może pokonać PiS i wysłać ich w niebyt, do tego jak Tusk wróci do kraju to dla mnie może zostać nawet prezydentem. PiS pokazało po rak drugi jak są skretyniali :).
  • Odpowiedz
Naszła mnie jeszcze jedna refleksja, że przecież to nie tylko kilkuset naukowców napracowało się nad tymi 124 wnioskami, ale również ludzie w komisjach (zespołach?), którzy je oceniali, ludzie w administracji, którzy przesyłali dokumenty, etc. Podejrzewam, że jakby policzyć ile w sumie kosztowały pracodawców godziny wszystkich zaangażowanych ludzi to kwota spokojnie sięgnęłaby pół miliona złotych.
  • Odpowiedz
@NiespodziewanaRiposta: Tu jest najważniejsza część dokumentu. Dalszej historii raczej nie będzie, chyba że pójdziemy z tym do mediów i uda się narobić szumu. Jeśli pojawi się jakiś materiał tego rodzaju, to na pewno zrobię o tym znalezisko i zawołam zainteresowanych.
  • Odpowiedz
PAN powinien mieć większą autonomię i szeroki zakres kompetencji w sprawach finansowania nauki w Polsce.


Na #!$%@? PAN (który nie jest całkowicie czysty z plotek jakie słyszę) do tego mieszać? jest NCN i FNP

@devs:
  • Odpowiedz
@devs: To nie jest zadanie dla PAN, ale przykład FNP, który podał @6c6f67696e, też jest średni, bo to akurat instytucja pozarządowa. Z agencji rządowych są głównie dwie NCN i NCBR, które w kwestii rozstrzygania komu dać, nie są złe. Problem w tym, że muszą mieć, co dać, a to już zależy od rządu. FNP finansuje się na szczęście niezależnie, ale też nigdy nie będzie dysponować takimi pieniędzmi, jak
  • Odpowiedz
@Vanir: Podatki, o których wspomniał @typowa_zielonka, to nie wszystko. Zastanów się, czy naprawdę jest coś złego w tym, że prywatna firma ma z tego zysk? Czy to się nie przyczynia do rozwoju gospodarki, tworzenia miejsc pracy, wreszcie, czy z produktów tej firmy nie korzystają ludzie? Wiele wynalazków nigdy by nie powstało, gdyby nie badania finansowane przez rządy i fundacje nie dla chęci zarobku, ale dla ogólnego pożytku społeczeństwa.
  • Odpowiedz
@Trevize: Wydawało mi się, że Ministerstwo idzie w kierunku ograniczania grantów jakie samo przyznaje a hajs będzie wpłacało właśnie na NCN (czy inne quasi niezależne podmioty). To była by dobra zmiana, bo jeśli będzie umowa na przekazanie pieniędzy to będzie ona na wiele lat i trudniej się będzie z tego Ministerstwu nagle wycofać tak jak zrobili to w przypadku, który na początku opisujesz (co nie znaczy, że było by to
  • Odpowiedz