Wpis z mikrobloga

Mirki,
siedzę sobie właśnie na geoportalu rozkiniając jak na mojego starego #htc wildfire wrzucić mapy do aplikacji #locus i używać jako komputer #rower. Sam telefon sprawdza się dobrze w swojej nowej roli. Ale w sumie nie o o tym :)

Jakiś czas temu organizowałem krótki spływ kajakowy. Potrzebowałem dokładnej mapy, skorzystałem z map rastrowych z geoportalu i metodą rzemieśliczą skleiłem printscreeny w jeden obraz a następnie wydrukowałem. Potem się okazało że była zbyt dokładna ale nie to był największy problem

Proszę was moi drodzy, powiedzcie czy taki proces można jakoś uprościć na przyszłość? Widziałem kilka filmów dot. Georportalu i tam ludzie korzystają z jakiś bardzo mądrych programów. Nie chcę się doktoryzować z kartografii ale chętnie poczytam jakieś stronki lub objerzę filmy.

Idealnie by było:
1) wybieram obszar / linię z promieniem / ścieżkę
2) wybieram rodzaj mapy i skalę
3) eksport do jakiegos sensownego formatu

PS: nie sądze aby taka funkcja istaniała z poziomu geoportalu bo chyba za duży ruch by generowała ale może macie sposoby.

Z góry dzięki

  • 13
@pieskiezycie: daj mi chwile pomyśleć, może mi się coś przypomni.
http://www.singletracks.com/blog/gps/how-to-create-gps-trail-logs-with-a-smartphone/
http://www.gearthblog.com/blog/archives/2013/03/managing_kml_and_kmz_files_on_mobil.html
http://www.cyclingabout.com/smartphone-navigation-import-kml-routes-into-the-maps-me-app/
No w skrócie to musisz stworzyć jakoś plik KML, w którym stworzy się ścieżka z twojej trasy oparta na odbiorze sygnałów z GNSS. Następnie zapisaną ścieżkę otwórz w np. GoogleEarth i zrób z tego mapę.
@bartula123: dzieki. ale może ciut niejasno napisałem :P
Słuchajcie jeszcze raz:

pomijamy fakt posiadania przezemnie gpsa. Wracamy do ery analogowej. Wychodze na kajak z papierową mapą najlepiej rastrową z geoportalu. Niechcę drukoawć google mapsów bo się nie sprawdzaja. Jak to zrobić najprościej.
@pieskiezycie: E? No to tak: Wydrukuj mapę z geoportalu/ googla. Weź marker i kreśl. Nie rozumiem o co Ci chodzi. Ew. kup mapę z jakiejś bazy turystycznej, bo nie kleje.
Bo to co Ci dałem nie jest skomplikowane nic a nic :D
@bartula123: linki sobie przejrzę w wolnej chwili ale z tytułów widzę że to chyba nie to.

No właśnie wydrukuj mapę z geoportalu. Jak?? Jeśli spływ potrafi ciągnąc się przez 400 km. Nie chodzi o to żeby robić to ręcznie. Jak rzeka kręci to można się pochlastać.

Chciałbym otrzymać plik który będzie miał duuużą rozdzielczość i jednocześnie konkretną skalę zeby było widać poszczególne zabudowania etc.

Reczne robienie jest do kitu.

Nie mówię
@pieskiezycie: Potrzebna Ci ta mapa na spływ, czy raczej po? Bo jeśli po, to co Ci pokazałem, to oczywiście po. Jeśli chcesz się pobawić w ładność tej mapy, to musisz się pouczyć QGiS'a na przykład- darmowy program, można w nim stworzyć ciekawe mapy, nadając im skalę, jakieś pierdoły typu legenda itd. Ale trzeba już sporo się w tym nababrać.
@pieskiezycie: szukasz tego - MapoTero (tylko sprawdź czy działa, bo co jakiś czas geoportal lubi coś zmienić w obsłudze kafli i trzeba czekać na aktualizację) potrafi ze zdefiniowanego na mapie obszaru(w wybranej skali i przy użyciu zadanej warstwy/warstw z geoportalu) utworzyć serię map w formacie dla Trekkbuddy(jeśli chcesz w Lotusie skorzystać) albo dla OziExplore(to w sumie zwykłe rastry idealne do druku/podglądu na komputerze)
@bartula123: ok dzięki zerkne na tego QGIS. Mapy są potrzebne głównie na spływ :) chodzi o to że nie zawsze jest prąd bateria padnie czy coś i mapa jest niezbędna. A im bardziej dokładna tym w sumie łatwiej ustalić gdzie się jest.

Temat obrabiana danych z gps'a jest mi bliższy i myślę ze łatwiejszy - akcja po sływie.
chyba tak jak wspomniałeś jest jakiś problem z kaflami. Gdyż pobiera mi N-E część polski a reszta obrazów biała.


@pieskiezycie: niekoniecznie - nie każda warstwa ma pełne pokrycie kraju
najbezpieczniej na "podkład" wrzucić coś z pełnym pokryciem(np. topo 25k), a dopiero na nią to co nas interesuje - tak jak na załączniku

jak masz czas, to poprzeglądaj archiwalny wątek o tym programie na forum.eksploracja.pl
źródło: comment_nnFsct4WikeqLs2MnYhbXLUA1ICPQtK7.jpg
@pieskiezycie: może zainteresuje Cię opcja z OruxMaps. Słyszałem, że mapy ściągnięte w orux działają pod locusem. Właśnie główna zaleta oruxa to możliwość ściągania map ze źródeł WMS.
Minus jest taki, że można tylko prostokąty ściągać.