Wpis z mikrobloga

Od kietnia 2016 roku, dzięki Trybunałowi Konstytucyjnemu GITD nie ma prawa do przetwarzania naszych danych osobowych.
W związku z tym można próbować z nimi walczyć, gdy dostaniecie mandat.
Ja osobiście stosuje takie pismo.

Miejscowość, dnia 28 czerwca 2016 roku

Główny Inspektorat
Transportu Drogowego
Skrytka pocztowa 146
05-090 Raszyn

Wasz znak: CAN…………………….


Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na wezwanie z dnia ……………. 2016 roku dotyczące ujawnienia wykroczenia ujawnionego na drodze ………………, z przykrością stwierdzam, że spełnienie żądania zawartego w rzeczonym piśmie nie jest możliwe.
Podkreślenia wymaga fakt, że w chwili obecnej Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie posiada należytej podstawy prawnej do zbierania, przetwarzania i gromadzenia danych osobowych, co jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego wydanego dnia 14 lipca 2015 roku w sprawie o sygnaturze K 2/13. W przedmiotowym wyroku Trybunał Konstytucyjny wyraźnie orzekł, że przepis art. 129g ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym jest niezgodny z Konstytucją. Wyjaśnienia wymaga fakt, że ów przepis stanowił delegację ustawową do wydania przez ministra właściwego dla spraw komunikacji rozporządzenia w sprawie trybu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji oraz danych osobowych. W związku z odpadnięciem podstawy prawnej Rozporządzenia, również rozporządzenie utraciło moc z dniem wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie zatem z konstytucyjnym porządkiem i brakiem ustawy regulującej w sposób dostatecznie szczegółowy trybu gromadzenia danych, należy uznać, że GITD nie posiada w chwili obecnej odpowiedniej podstawy do żądania, gromadzenia i przetwarzania danych osobowych.
W związku z powyższym wzywam do natychmiastowego usunięcia dotyczących mojej osoby danych zgromadzonych w Waszych aktach i bazach danych oraz wyjaśniam, że jakiekolwiek dalsze ich przechowywanie, przetwarzanie i zbieranie stanowi pogwałcenie konstytucyjnych praw i wolności obywatela, a przede wszystkim stanowi to występek określony w art. 49 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych.


Łączę wyrazy szacunku,

#prawo #prawojazdy #mandat #gordon
  • 27
@MistrzDecepcji: Żeby nie przetwarzali danych osobowych. A co w tym złego, że powołuje się na Konstytucję? Wymaga ona upoważnienia ustawowego do przetwarzania danych, takowego nie ma w ustawie PoRD. Nie powołuję się na ogólne przepisy i zasady, ale na konkretny. To pewna różnica.
Co gorsza robię to dla innych, jak dostałem kiedyś wezwanie to je po prostu zignorowałem, ale dziś to chyba nie wystarczy.