Wpis z mikrobloga

Dobra Mirasy, teraz pytanie laika. Nie znam się na tym wcale, w Internetach jest napisane trudnym językiem, a może ktoś tutaj będzie umiał ładnie wytłumaczyć. Mam taki bezpiecznik (drugi od lewej), a wcześniej był troszkę inny, tj. cyferki na dole były inne (690V na górze, 250V na dole) oraz symbol był chyba gG zamiast gF. Niech mi ktoś w ogóle to wytłumaczy czym to się różni i czy mi komputer w piwnicy od tego #!$%@? xD. Ewentualnie przyjmę linki, gdzie jest to wytłumaczone jak dla debila.


#elektryka #pytanie
Pobierz Sniper10200 - Dobra Mirasy, teraz pytanie laika. Nie znam się na tym wcale, w Interne...
źródło: comment_zNhTaAGzv1jFQiMLJL0JaODEtDmOHHnp.jpg
  • 14
@Sniper10200: gF- bardzo szybko zadziała po przekroczeni max prądu, gG-wolniej (bezpieczniki zwłoczne), (do kompa trza szybkie)
16A, 10A - to prąd, po przekroczeniu którego bezpiecznik się "stapia"
500V jest to napięcie max (przy którym bezpiecznik może pracować) dla prądu przemiennego a 400V dla stałego
edit:
zgodnie ze wzorem P=U*I
(p-moc, I natężenie, u napięcie) można sprawdzić jakie bezp można dać:
np. toster ciągnie 2300W, napięcie = 230V, to pąd będzie 10A,
@mezon: napięcie w gniazdku, przemienne. używamy wzoru na moc czynną: P = U * I z uwzględnieniem cos(fi) w przypadku gdy odbiornik nie jest rezystancją. toster może i jest, ale komputer już chyba nie :p

@mezon: nope, daleko mi do elektrody. ale uważam, że w przypadku znacznych obciążeń nierezystancyjnych to ma znaczenie :P (z naciskiem na wydaje mi się bo elektrykiem nie jestem)