Wpis z mikrobloga

Dziś Bloomsday. Święto obchodzone głównie w Irlandii ,dla uczczenia pamięci pisarza Jamesa Joyce'a i jego powieści Ulisses, której akcja toczy się właśnie 16 czerwca 1904 roku. Bloom to nazwisko głównego bohatera, stąd nazwa święta.

Podobno to jedna z najtrudniejszych do przeczytania książek na świecie. Istnieje wręcz opinia, że każdy, kto twierdzi, że ją przeczytał po prostu kłamie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Maciej Słomczyński - polski tłumacz tego dzieła chyba jednak przeczytał, chociaż prace nad tłumaczeniem zajęły mu 12 lat. Książka uznawana jest za arcydzieło modernizmu i figuruje we wszelkich rankingach top książek do przeczytania.

#ksiazki #bloomsday #jamesjoyce #swietonadzis
mimochodem - Dziś Bloomsday. Święto obchodzone głównie w Irlandii ,dla uczczenia pami...

źródło: comment_VerrE9OGcGf2iDYcxykS7sH9ecpDJdIF.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kelemele: @urban33pl: Mnóstwo odniesień do literatury, historii i sztuki, przeplatanie się gatunków i zawiłość. To trochę taki eksperyment, bardziej skupienie na formie, kunsztowności językowej, niż fabule, co przy niemal 1000 stronach może być nużące i problematyczne.

Sama nie przebrnęłam, ale zatrzymałam się blisko początku, więc trudno mi dokładnie powiedzieć.
  • Odpowiedz
@Clark_Nova: Możliwe, ale to o Ulissesie krążą takie legendy. Finneganów tren od kilku lat mam na półce, ale jakoś zawsze brakuje czasu, bo to niestety nie jest książka do czytania w wannie czy autobusie, a jednak trzeba trochę nad nią przysiąść
  • Odpowiedz
1. Napisz coś, czego nikt nie zrozumie.
2.Zaczekaj 25 lat a najlepiej umrzyj XD
3. Populacja lajków na fb zwiększa się.
4. Jesteś okrzyknięty wizjonerem, niedocenionym za życia artystą itd. Ludzie zamiast chodzić na siłownię stawiają Ci pomniki i nazywają ronda imieniem twoich ofiar xd
.
.
  • Odpowiedz
@zdanewicz: "A zanią by kto zdołał zmodlić łasko boska albo pomóż boże albo racz mi boj może, kura Gallusa złapała swoje kurczęta za kołnierze. Mają tam po to wrygle." HOW ABOUT NO ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz