Wpis z mikrobloga

Czołem ponownie mirki.

Po ukończeniu szkoły wracam do nauki #frontend, żeby za 3-4 miesiące spróbować starać się o jakąś pracę w tej dziedzinie( ͡° ͜ʖ ͡°).

Pierwszym krokiem jakim sobie założyłem to uporządkowanie mojej wiedzy nt. HTML5, CSS3 i RWD oraz dbać o semantykę kodu i jego czytelność, oraz stosując się do dziwnych konwencji Mobile first i Progressive enhancementt(proszę mnie nie odpytywać z tego, dopiero się uczę( ͡ ͜ʖ ͡))

Na początek znalazłem prosty projekt psd z zaprojektowanym wyglądem dla trzech roździelczości 320, 720, 940 [px]
320 | 720 | 940

No i wyszło mi takie coś -> Link do strony | Link do pobrania kodu

Mam prośbę, jakby ktoś z was miał czas i ochotę spojrzeć na to, czy jest to zgodne ze sztuką to byłbym baaardzo wdzięczny!

Ogólnie to mam kilka wątpliwości co do tego projektu:

1. Nie wiem jak zrobić pattern(3 kreski czarne, poniżej menu, a pod artykułem i "video"(( ͡ ͜ʖ ͡))). Mogę w tym wypadku dodać nowego diva poza tylko po to by zaimplementować pattern? w Body nie mogę bo już background ustawiłem, a main ma ustawioną sztywną szerokość i mnie trzyma.

2. Jak to jest z tym html5 outliner? -> https://gsnedders.html5.org/outliner/, porobiłem ukryte headingi żeby nie było untitled section, ale czy to może tak być? LINK do outline mojej strony

3. i jeszcze ogólne pytanie, tak właściwie to kiedy jest zasadność użycia np. bootstrapa zamiast ręcznego kodowania strony od początku w rwd?

4. i jak to jest z tymi metatagami, powinienem jakieś stosować oprócz description?

z góry dzięki za przeczytanie moich wypocin i obejrzenie mojej pracy!

#webdev #stronaodfrontu
=========================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================
  • 18
3. i jeszcze ogólne pytanie, tak właściwie to kiedy jest zasadność użycia np. bootstrapa zamiast ręcznego kodowania strony od początku w rwd?


@Filem00n: Kiedy chcesz zaoszczędzić czas, kiedy super designerski wygląd strony nie jest celem itp.
@Filem00n: zależy od projektu i od firmy. Nie da się stwierdzić jednoznacznie. Czasem są od tego specjalni ludzie, którzy zajmują się tylko UI i UX i nie patrzą w logikę (JS). Czasem po prostu robi się coś na bootstrapowych klasach jak wygląd nie jest jakimś wielkim wymogiem.
porobiłem ukryte headingi żeby nie było untitled section, ale czy to może tak być?


@Filem00n: to bardzo zła praktyka, i o ile ukrywanie innych elementów tekstowych być może nie zaszkodzi (a może nawet pomóc, jeśli to tekst widoczny np. tylko dla czytników tekstu), o tyle chowanie headingów prędzej czy później sprowadzi na Ciebie gniew google.
====================================================================================================================================================================================================================================================================================================================================
@Filem00n: strona 960px width dobra była w dobie monitorów 4:3, dzisiaj masz głównie monitory 16:9, a jeszcze 21:9 wchodzą, tacy użytkownicy 21:9 zajebią cię jak ich strona będzie miała tylko 960px serzokości xD ja obecnie robię max width 1600px contentu

znaczy to tak ogólnie, na takiej stronie nie widzę za bardzo sensu aby miało to 1600px szerokości, tak ogólnie piszę ;p
@Jurigag: wiem o tym, sam robiłem zazwyczaj z szerokością bootstrapa 1170px, po prostu potrzebowałem gotowca psd z zaprojektowanymi różnymi media queries, ciężko mi takie znaleźć, zazwyczaj są same desktopowe, a to mnie nie ratuje, bo trzeba kodować zgodnie z Mobile First!( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Filem00n: jak dla mnie bez sensu jest totalnie od zera kodować, jak jest purecss co waży tyle co nic, 4kb po gzipie, a masz wszystkie najważniejsze rzeczy, grid, menu, formsy, buttons czy tabelki
@Jurigag: i tak i nie, kodując cały czas na frameworkach nie nauczę się dobrze rwd ani semantyki, bo frameworki mają właśnie niesemantyczne nazwy klas i jest ich dużo, a przez to, że się nie nauczę to będzie mi ciężko przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną do pracy, jednak teoretycznie trzeba być przygotowanym, nawet nie tyle do rozmowy co w normalnym kodowaniu.
@Filem00n: ale przecież w pracy czy gdzieś też pewnie mają jakiś "base" css czy cokolwiek innego który stosują na każdej stronie i rwd potem w kolejnych projektach polega na tym aby dodać jakąś tam klasę do elementu która jest już utworzona i dziękuję ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Filem00n: bo wyświetlasz w źródle strony content którego nie widać nigdzie ? to jest tak samo jakbyś #!$%@?ł sobie ukrytego diva ze ścianą tekstu która "miałaby" ci wypozycjonować stronę