Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #consolepeasants #wiedzmin3
Jestem PCciarzem i gardzę konsolami. Osobiście nie mam nic do konsolowców, ale uważam że we wszelkich dyskusjach o grach komputerowych i tym że branża konsol je niszczy nie powinni zabierać głosu bo nie mają żadnego sensownego argumentu na swoją obronę. Większość #pcmasterrace hejtuje konsole za stopowanie rozwoju grafiki w grach. Mnie szczerze to nie obchodzi - grafika ma być klimatyczna i schludna. Mnie to wystarcza.
#!$%@? mnie jednak fakt - i jest to fakt - że wiele dobrych serii gier zostało #!$%@? po to by dostosować mechanikę rozgrywki do konsolowców, co całkowicie te serie zniszczyło.

Weźmy serię Dragon Age. Pierwsza część była super. Gra typowo robiona pod komputer.
Do dziś pamiętam jak powtarzałem niektóre walki z bossami po x razy zmieniając taktykę i ustawienie postaci w drużynie.
Ile się #!$%@?łem i wściekałem - ale jaka była satysfakcja jak udało Ci się wygrać walkę bez utraty któregoś z członków drużyny.
W grze był system który umożliwiał praktycznie zaprogramowanie każdej postaci dzięki czemu drużyna walczyła sprawniej i efektywniej.

Potem przyszło DG III inkwizycja i wielkie rozczarowanie. To co zrobili w tej grze z systemem walki woła o pomstę do nieba. I nikt mi nie powie że ten arcadowy systemu walk nie został wprowadzony po to żeby gracze konsolowi poczuli się w grze lepiej. Jeżeli idzie o sterowanie to nie wiem kto w tej grze jest w stanie ogarnąć je na komputerze na 100% w sytuacji kiedy myszką wybierasz cele i obracasz kamerę, WSAD sterujesz postacią, a klawisze od 1 do 9 musisz #!$%@?ć z bardzo dużą częstotliwością - trzeba chyba mieć 3 ręce. Oczywiśćie mogliby zaimplementować sterowanie samą myszką tak jak w pierwszej części, ale wtedy konsolowcy wcale by nie pograli, więc #!$%@? kamerę na stałe do pleców postaci. Zero taktyki. Czasem miałem wrażenie że gram w jakiegoś słabego klona gry God of War. Widok taktyczny który miał symulować w grze widok izometryczny rodem z komputerowych RPGów to jest #!$%@?... jakieś nieporozumienie.

Zresztą naszemu Wiedźminkowi też się dostało. Ta gra powinna mieć zaimplementowany system szybkiego wyboru gdzie pod klawisze od 1 do 9 można by sobie przypisać mikstury, petardy i żarełko - zwłaszcza że rodzajów tego wszystkiego jest w pip. To zamiast tego dostaliśmy jakiś #!$%@? system kołowy rodem z pada gdzie mamy DWA sloty do przypisania mikstur których w jednej walce możemy potrzebować 4 różne rodzaje - i musisz skakać po ekwipunku w trakcie walki co niszczy imersje. Ktoś powie że to szczegóły. I ma rację... ale jak nazbierasz kilka, kilkanaście takich drobnostek w jednej grze - potrafi wkurzyć.

  • 21
@BlackError: Moooże i masz trochę racji, ale z jedną, podstawową sprawą się nie zgadzam :

#!$%@? mnie jednak fakt - i jest to fakt - że wiele dobrych serii gier zostało #!$%@? po to by dostosować mechanikę rozgrywki do konsolowców, co całkowicie te serie zniszczyło.


To nie wina konsolowców, a raczej nie tylko ich. To wina osób odpowiedzialnych za tworzenie gry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Powiem krótko
Osobiście nie mam nic do konsolowców, ale uważam że we wszelkich dyskusjach o grach komputerowych i tym że branża konsol je niszczy nie powinni zabierać głosu bo nie mają żadnego sensownego argumentu na swoją obronę.


@BlackError: OMFG ale #!$%@?łeś. Przykładowo - twierdzę, że jesteś debilem, ale nie masz prawa do zawierania głosu w tej dyskusji, bo nie posiadasz żadnych sensownych kontrargumentów. Poległem...
Skończ już te wywody, bo się kompromitujesz. Jak można mieć kontrargument na coś niepodważalnego? Jak mam potwierdzony HIV, ale twierdzę, że nie mam, to faktycznie nie mam??? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wracając do branży - zdecydujcie się w końcu #pcmasterrace, bo raz twierdziecie, że konsole mają #!$%@?ą grafikę, a na PC jest full wypas, a za chwilę konsole wam psują branżę i gry są #!$%@? :D Pupa
zdecydujcie się w końcu #pcmasterrace, bo raz twierdziecie, że konsole mają #!$%@?ą grafikę, a na PC jest full wypas, a za chwilę konsole wam psują branżę i gry są #!$%@? :D


@domin81: bo grafika to nie wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niektóre gry są zepsute przez konsolowy feel - widać, słychać i czuć że to porty z konsoli i nie o grafikę tu chodzi tylko ogólną
bo grafika to nie wszystko ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niektóre gry są zepsute przez konsolowy feel - widać, słychać i czuć że to porty z konsoli i nie o grafikę tu chodzi tylko ogólną ubogość samej gry.


@xetrov: Ale to ma swoją przyczynę. Np. wspomniany Wiesiek 3 do końca czerwca 2015 roku :

Cytując : "Nie podajemy informacji na temat szczegółowego rozkładu sprzedaży Wiedźmina 3. W dużym
@NoMojo: ale ja wiem że chodzi o pieniądze, zresztą mi to zbytnio nie przeszkadza - sam gram albo w stare tytuły, albo w strategie turowe czy inne rzeczy których konsolowatość nie dotyka w ogóle lub dotyka w minimalnym stopniu.

Czasami kupuję jednak w jakichś bundlach rózne gierki i w nich konsolowatość jest aż przygnębiająca, ale na jednego mnie który nie kupi przez to ich w ogóle lub za dziesięć dolarów w
@xetrov: Nie no, ja się w 100% zgadzam z tym, o czym mówisz. Tak jak wspominałem sam gram zarówno na PC, jak i na konsoli bo uważam, że są tytuły, w które na padzie za nic w świecie nie da się grać (pozdrawiam FPSy), a są takie, w które gra się lepiej leżąc przed telewizorem.

Nie rozumiem po prostu (i nie kieruję tego do Ciebie) tego bólu dupy zarówno konsolowców, jak
Niektóre gry są zepsute przez konsolowy feel - widać, słychać i czuć że to porty z konsoli i nie o grafikę tu chodzi tylko ogólną ubogość samej gry.


@xetrov: Haha a ktoś mógłby powiedzieć, że gra na konsoli mu śmierdzi pecetem i jest #!$%@? przez pecetowy feeling - kto ma rację??? Wiesiek wam jakoś konsolą nie śmierdzi? Jak w ogóle można do takich wniosków dojść w odniesieniu do gier multiplatformowych, które
Haha a ktoś mógłby powiedzieć, że gra na konsoli mu śmierdzi pecetem i jest #!$%@? przez pecetowy feeling - kto ma rację???


@domin81: no przecież napisałem wyżej że w drugą stronę to też średnio wychodzi - typowo PCtowa gra na konsoli też wychodzi średnio.

A jeśli faktycznie masz na myśli porty gier sticte konsolowych na PC, to już w ogóle nie kumam, o co wam chodzi... Po co w ogóle instalujecie
@xetrov:

no przecież napisałem wyżej że w drugą stronę to też średnio wychodzi - typowo PCtowa gra na konsoli też wychodzi średnio.


Jak często widujesz żale konsolowców, że gra multiplatformowa jest #!$%@? przez PC?

@domin81: a tu już @NoMojo ma rację powyżej, też nie rozumiem skąd ból dupy z jednej strony PCciarzy


oni sami tego nie rozumieją

a z drugiej konsolowców (ten trochę taki jak Twój powyżej), to dwie różne
Jak często widujesz żale konsolowców, że gra multiplatformowa jest #!$%@? przez PC?


@domin81: jakby im dać sterowanie typowo pod klawiaturę i mysz to by pewnie były ( ͡° ͜ʖ ͡°) Teraz tego nie śledzę, ale w czasach gdy aktualna generacja konsol była nowością to trafiały się zarzuty typu 'zbyt skomplikowana' czy inne przywary pasujące raczej do PC. No ale częściej trafia się to pewnie od strony PC.
@BlackError: nic co podales nie jest efektem zubożenia gry pod konsole a jedynie #!$%@? lenistwem i niechlujnoscia programistow.
Jesli nie wierzysz to sprobuj sobie zadrac w diablo 3 padem. Tak zajebiscie wygodnych i swietnie zdefiniowanych przyciskow dawno nie widzialem w grze typowo PCtowej.
@BlackError:

Wiedźmin 3 miał mody na PC. Na poprzednim patchu używałem tego:

http://www.nexusmods.com/witcher3/mods/1221

W sumie dostawałeś 8 slotów na mikstury/jedzenie i 4 na petardy. Wystarczało aż nadto. Niestety, na nowym patchu jeszcze nie działa, twórca nad tym pracuje;
Mnie osobiście denerwuje i rozprasza tylko atak klonów wśród NPCów. Każdy występuje po kilkanaście razy w różnych misjach i sytuacjach.
Cytując : "Nie podajemy informacji na temat szczegółowego rozkładu sprzedaży Wiedźmina 3. W dużym uproszczeniu, do końca czerwca 2015 r. 30% sprzedanych sztuk naszego najnowszego tytułu to wersja na PC a 70% to wersje konsolowe." ~ bodajże przedstawiciel studia, pani Karolina Gnaś.

+: calka_stochastyczna


@NoMojo: Swoją drogą ciekawe czemu nawet oni traktują konsole "razem". Przecież na xboxa i ps4 trzeba przygotować osobne buildy, tak samo jak na pc. Czyli zakładając że