Wpis z mikrobloga

Siedzę obecnie w Anglii, ale w Polsce mam dom i dzwonili przed chwilą do mnie rodzice, że chcą robić chodnik przy ulicy w związku z czym #!$%@?ą mi płot i ukradną 1,25m działki. Wspominali coś o "spec ustawie".

Wiem tylko tyle, że płot potem postawią i dobrze, że robią chodnik, bo będzie bezpieczniej, ale działka ma to do siebie, że z przodu mam stosunkowo mało miejsca a z tyłu jest górka także to co mi zabiorą to dla mnie spora część.

Pytanie brzmi czy w związku z tym przysługuje mi jakieś odszkodowanie (adekwatne a nie #!$%@? niskie)? Czy załatwią to bez mojej obecności w Polsce czy będzie z tym problem?

#pytanie #dom #prawo #polska #dzialka
  • 7
@jegertilbake: Nie mogą tego zrobić bez decyzji administracyjnej. A jeżeli już wywłaszczą, to za odszkodowaniem. Chyba że zajmują działkę w części, która nie należy do Ciebie, a tylko ogrodziłeś ją i zajmujesz.
@HcRulezzz: tyle, ze jak #!$%@? dzialke to nie powinno byc liczone % wartosci calej dzialki i zwrot tego tylko moim zdaniem (w cywilizowanym kraju) sporo wiecej, co najmniej 2x. Tam tez jest kostka z podjazdu i orzechy posadzone i nie wiem czy przypadkiem ich nie beda musieli #!$%@? a to sa stare, duze drzewa
@jegertilbake
1. Tak
2. Wysokość odszkodowania ustala rzeczoznawca majątkowy poprzez tzw. operat szacunkowy
3. Możesz zaskarżyć wartość wyceny przejmowanego gruntu.
4. Załatwią to bez ciebie za wyjątkiem kasy - musisz się podpisać że się zgadzasz lub w przypadku zaskarżenia pieniądze są deponowane na rachunku powierniczym na okres do 10 lat a z tobą lub pełnomocnikiem prowadzone są negocjacje.
Jeśli chcesz poczytać to szukaj w Google "specustawa drogowa" oraz "ustawa o gospodarce nieruchomościami".