Wpis z mikrobloga

Dzisiaj koleżanka usiłowała mnie przekonać że 500 + ma pewne zalety. Np. rodzina z trójką dzieci może sobie teraz pozwolić na jakiś wyjazd całą rodzinką na weekend nad jezioro czy nad morze, a wcześniej mogli o tym zapomnieć, ze względu na koszty.
No zajebisty plus. W zasadzie ja na wiele wyjazdów też nie mogę sobie pozwolić, ale z nieznanych mi powodów państwo nie chce zabrać wszystkim obywatelom hajsu, żebym ja miała na wyjazdy.

#500plus
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vitane: Jak kogoś nie stać na dziecko, to go nie robi. Mnie nie stać na kredyt, więc go nie biorę. Ale część ludzi ma w dupie podstawową odpowiedzialność za swoje czyny niestety ( ͡° ʖ̯ ͡°)
no shit sherlock :)

80% + to debile
  • Odpowiedz
@kate1990: Chyba w jakimś szałasie. 3 dzieci, matka i ojciec = 5 osób. Samo zakwaterowanie na tydzień to wyniesie ponad 1 tys. nie mówiąc już o wyżywieniu i jakiś atrakcjach. No chyba że to wyjazd na 2 dni.
  • Odpowiedz
@kate1990 Najgorsze jest to, że beneficjenci tego programu staną się teraz grupą wyborczą - każda partia, która będzie chciała ruszyć ten program od razu spotka się z potężną krytyką i z miejsca straci potencjalny elektorat, więc nieliczni się na to zdecydują. PiS doskonale pokazał jak smutne są realia demokracji. Można było wprowadzić sensowną kwotę wolną od podatku, której efekt lepiej trafiłby tam, gdzie trzeba, ale to już nie jest tak nośne
  • Odpowiedz
@kate1990: o nie znowu narzekanie na 500+. Spojrz z odrobine szerszej perspektywy, glownym motorem gospodarki jest demografia. 500+ ma przyczynic sie w jakims stopniu do poprawy przyrostu naturalnego. Trudno przeprowadzic wiarygodne badania na temat skutecznosci programu w takiej formie, bo nie jestesmy w stanie zweryfikowac scenariuszy alternatywnych: nie wiemy co by bylo gdyby. Ale i tak 500+ jest tylko nadganianiem panstw zachodnich w zakresie polityki prorodzinnej.
  • Odpowiedz
@kate1990: No nie bardzo, chyba że podpisałabyś jakiś kwit że z pewnością zajdziesz w ciążę a to już moim zdaniem inżynieria społeczna. W sumie nikt Ci nie broni "zrobić" dwóch sztuk i kasować te kokosy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Jak kogoś nie stać na dziecko, to go nie robi. Mnie nie stać na kredyt, więc go nie biorę. Ale część ludzi ma w dupie podstawową odpowiedzialność za swoje czyny niestety ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@Kulek1981: popatrz a frankowiczom to nie przeszkadzało i pobrali kredyty w obcej walucie ;)
  • Odpowiedz
@B____M: Cel tego programu, czyli poprawa dzietności jest dobry. Zły jest sposób doboru środków do realizacji tego. Znacznie skuteczniejsze (i tańsze w realizacji) byłoby podwyższenie kwoty wolnej od podatku dla rodzin, które mają przynajmniej jedno dziecko. Wtedy pomoc taka trafi głównie do rodzin pracujących (bo rodziny takie osiągają dochód i byłoby z czego przekazać kasę), nie do patologii.
  • Odpowiedz
@mroznykasztan: po pierwsze tego typu wsparcie byloby malo efektowne, a wiadomo ze polityka to takze odpowiedni PR. Po drugie byloby korzystniejsze dla tych zamozniejszych, dla ktorych bodziec materialny i tak nie jest bardzo istotny przy decyzji o posiadaniu potomka. Z perspektywy demografii ekonomicznej wybor jest prosty: albo liberalna polityka imigracyjna albo akceptacja, ze dzieki 500+ moze przybyc sebixow.
  • Odpowiedz
@B____M: Nie mogę się z Tobą zgodzić. Może byłoby mało efektowne, ale za to bardzo efektywne, w przeliczeniu złotówka/nowo narodzony Polak. Pomoc taka byłaby kierowana nie dla zamożniejszych, ale dla tych, którzy już pracują i dla których kwota +- 500 zł/miesięcznie może być znacząca przy decyzji o posiadaniu dziecka.
  • Odpowiedz