Wpis z mikrobloga

Można skalibrować monitor i wydruki z drukarni?
Chodzi o to, że mam projekty na komputerze i wydruki z drukarni i chcę widzieć na monitorze to samo co wyjdzie w druku.
Jaki sprzęt jest potrzebny do kalibracji?

Sam spyder 5 express chyba nie wystarczy, ale nie wiem bo się nie znam.

#dtp #monitory #drukarnia
  • 4
@scorpio18k: Możesz skorzystać z usługi kalibracji kolorymetrem, ale nie koniecznie sprawi to, że drukarnia podczas wydruku kolor zamierzony uzyska i jest to głównie związane z tym co napisał @Pietras55. Jeżeli potrzebujesz mieć dokładnie taki sam kolor wydruku, jak kolor zadany, drukarnia powinna zgodzić się na wydruk próbny.
@Pietras55: @SmileyRipper:
Im więcej czytam tym mniej wiem.
spyder 5 express służy do kalibracji monitora tylko po to, aby widzieć na monitorze jak najwięcej kolorów.
Do kalibracji z wydrukami potrzebny jest spektrofotometr, który kosztuje 2500 zł najtańszy.
Dobrze myślę?
@scorpio18k: Owszem, przy spektrofotometrze będzie dokładniejszy pomiar, ze względu na to, że nie mierzysz długości fal przez filtry (kolorymetr) tylko pełen zakres widma. Trzeba też pamiętać o sofcie, który odgrywa w takich urządzeniach bardzo ważną rolę. Jednak barierą często nie do przejścia jest wydruk właściwy np. przy druku solventowym nie jest możliwe uzyskanie wszystkich kolorów ze skali Pantone, niektóre jedynie zbliżone. Przy profilowaniu maszyn drukarskich (głównie tych leciwych) idzie się też