Wpis z mikrobloga

#informatyka #nieprogramowanie #it #siecikomputerowe

Miruny, podrzucicie jakimiś linkami co mogę poczytać odnośnie administracji w małej sieci? Jakieś podstawowe rzeczy. Mam ogólną wiedzę taką jaką ma każdy - umiem postawić system, rozwiązać problem z pomocą googla itp, ale potrzebuję w krótkim czasie poczytać stricte o administracji siecią. Z góry dzięki!
  • 15
  • Odpowiedz
@yorrick: co dokladnie chcesz ustawic? jezeli masz standardowa mala siec, ustawiasz WAN, zakres dhcp, w ostatecznosci jakies przekierowanie portow i tyle. Tu nie ma co sie sypac, jezeli router dziala, to dziala. Z reszta - do czego to ma sluzyc, co ma byc w srodku, dom czy praca......
  • Odpowiedz
@yorrick: I co tam w środku ma być? Jakie usługi? Jakie systemy? Mała sieć, to rozumiem że tak do 20-30 końcówek klienckich w jednej lokalizacji? Active Directory tam masz? Jakiś Small Business Server? Czy raczej na open source wszystko? Poczta na zewnątrz hostowana?
  • Odpowiedz
@yorrick: to poczytaj o tworzeniu domeny i pobaw się nią porządnie. Po drodze pytania same wpadną Ci do głowy i sobie je wygooglasz. Możesz jedną domenę postawić na Windowsie, a drugą na open source pod samba.
  • Odpowiedz
@yorrick: Ale wiesz... to temat rzeka... :) I czy mówimy tu tylko o rozwiązaniach sieciowych do małej firmy, czy też rozwiązaniach serwerowych? Generalnie z małą siecią jest pewien problem. Mała sieć -> niewielki budżet -> kombinowanie jak związać koniec z końcem, często półśrodkami. Nie opłaca się stawiać 2 albo 3 kontrolerów domeny i dwóch serwerów exchange żeby zapewnić poczcie redundancję (czytaj: jak jeden padnie, to żebyś miał czas naprawić co
  • Odpowiedz
@carlo497: @RottenKitten: dzięki panowie. Dzięki wam już wiem, że nie ma sensu czytać niczego jeśli mam na to dzisiejszy wieczór. Sprawa wygląda tak, że zaprosili mnie na rozmowę do firmy poligraficznej na stanowisko admina sieci. Problem w tym, że składałem CV na grafika ;p Ale adminem sieci od zawsze chciałem być więc chciałem trochę poczytać, żeby przynajmniej sprawiać wrażenie, że coś wiem :)
  • Odpowiedz
@yorrick: znalem grafika ktory zostal adminem. Pozniej nastapila redundancja #!$%@?. On #!$%@? baze danych, jego #!$%@? z roboty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

No to mlody kolego po fachu, przekaze Ci dwie prawdy informatyczne:
1. ludzi dzielimy na tych co robia backupy i co beda je robic
2. informatyka od zwyklego czlowieka rozni umiejetnosc uzywania google

i tym optymistycznym akcentem - powodzenia na rozmowie :)
  • Odpowiedz
@RottenKitten: bardzo dobra strategia :D serio, chyba ją zastosuję w lekko zmienionej formie :D

@Karol_ek: ja należę do tej pierwszej grupy. Od czasu gdy spadł mi dysk z 1.5 metra. W kieszeni (tej do dysków). Dysk o oszałamiającej wtedy pojemności 650 mb :)
  • Odpowiedz
@yorrick: @Karol_ek: niespodziewany plot twist - szefuncio zaproponował stanowisko przedstawiciela handlowego. Co jest gorzką ironią bo w moich stronach połowa ogłoszeń o pracę to przedstawiciel handlowy i unikam ich jak ognia.
  • Odpowiedz