Wpis z mikrobloga

Właśnie przyłożyłem aparat do teleskopu.

Zrobił się Mars i Saturn :). Obydwa zdjęcia to pojedyncze klatki, surowe, prosto z teleskopu.

Tutaj Mars

A tutaj Saturn (ten sam co poniżej)

Ale radocha zobaczyć to samemu przez okular :). Wyciągnąłem staaaare przejściówki i zapasowe okulary. Efektywne powiększenie obrazu miałem x658 (bez Barlowa!), ale zarówno Mars jak i Saturn są nisko nad horyzontem, więc obraz jest tylko nieznacznie lepszy niż na zdjęciach.

Jutro (techniczne to dziś, bo w piątek) planuję przemontować przejściówki na drugi teleskop i podglądać plamy słoneczne.

#astronomia #astrofoto #mars #saturn
Al_Ganonim - Właśnie przyłożyłem aparat do teleskopu. 

Zrobił się Mars i Saturn :)...

źródło: comment_pDgTBVATK8chRJCLPLh0sqnAomibBkKi.jpg

Pobierz
  • 6
@Al_Ganonim: ja obserwowałem wczoraj swoim małym redaktorem 90/900 z balkonu. Seeing był wczoraj żyleta nawet przy 150x obraz był ostry. Gdybym obserwował na otwartej przestrzeni a nie balkonie to dopiero bylaby super jakość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@okoniaczek: w lornetce 15x70 widzę jego tarczkę o pomarańczowej barwie, jeszcze w marcu/kwietniu widoczny był bardziej jako punkcik
@Al_Ganonim: fajnie te zdjęcia wyszły, Saturn w letnich miesiącach to będzie mój numer jeden w US do pokazów dla znajomych. Szkoda, że Jowisz będzie się powoli chować. :)