Wpis z mikrobloga

Proste pytanie, metamizol jest NLPZem czy nie? Mnie uczono, że nie jest NLPZem, a tylko nienarkotycznym lekiem p/bólowym. W starych podręcznikach jest wymieniony jako NLPZ (w tych co są dostępne na chomiku), ale w moich materiałach ze studiów nie jest i pamietam jak na to zwracali uwagę - a Korbuta się już pozbyłam. Jeśli ktoś ma możliwość wrzucenia zdjęcia jakiegoś nowego wydania książki do farmako, to poproszę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#medycyna #farmacja
  • 14
  • Odpowiedz
@Miniaa: @Miniaa: działa słabo przeciwzapalnie tak slabo że nawet w ulotce o tym nie pisze ale pisze za to o tym na empendium. Paracetamol działa tak słabiutko przeciwzapalnie że nawet zastanawiamy sie czy w ogole dziala przeciwzapalnie.

@Kepucz: : zależy na jaki COX działa i z jaką siłą
  • Odpowiedz
@zuppan:
Po pierwsze to przepisuj nicki uważniej :P
Z metamizolem to jest ciężka sprawa bo o ile się nie mylę, to mechanizm nie jest do końca poznany. Ja mam tyle w notatkach nt. jego mechanizmu:

wydaje się, że metamizol w szczególności hamuje COX-2

metabolity metamizolu hamują COX-1 i COX -2, wykazują też powinowactwo do receptorów endokannabinoidowych CB-1 i CB-2 w OUN, indukują analgezję w OUN, zwiększają aktywność zstępującego ukł. antynocyceptywnego


I
  • Odpowiedz
@zuppan: ta klasyfikacja jest wg mnie troche sztuczna, na farmie klasyfikują tak, na farmie klinicznej czy anestezjologii już może to wyglądać inaczej. Mechanizm działania metamizolu nie jest do końca poznany. W ujęciu teoretycznym jest NLPZ (bo NIE jest steroidowy), z praktycznego punktu widzenia raczej nie zalicza się go do typowych NPLZ - biorąc pod uwagę jego słabe działanie p/zapalne i inne działania niepożądane.
  • Odpowiedz