Wpis z mikrobloga

Pomocy Mirki!!!!. Właśnie chciałem zacząłem rozlewać swoje pierwsze piwo European lager. Wlałem do butelki piwo i w momencie dodania cukru natychmiastowo zrobiła się piana gęsta aż do brzegu i dosyć długo się trzyma a cukier który opadł na dno widzę strasznie bąbelkuje. Pytanie czy można takie coś kapslować czy będzie bum?
#piwowarstwo
  • 34
@Creativ21:
może jakieś zdjęcie?
to normalne, że do gazowanego napoju po wrzuceniu cukru zaczyna się wydzielać CO2. Ma to związek z tzw. napięciem powierzchniowym :).
Pewnie robiłeś zgodnie z instrukcją, dołączoną do puszki?
@Creativ21: Zamiast stać i patrzeć, kapsluj. Masz na to jakieś 3 sekundy po dodaniu cukru. Wg. kalkulatora nawet jeśli piwo jest zimne, to przy 4 g cukru nie zrobisz granatów (zakładamy oczywiście, że piwo miało odpowiedni czas fermentacji).
@BrowarPERUN: ogólnie to dopiero rozlałem do drugiej butelki. Wiec jeszcze nie rozlałem tych 20L.

@Nemrod: czas fermentacji był tydzien burzliwej. potem przelałem do drugiego fermentora na cichą i wyszło mi z 12 balinga na 3,5 . aktualna temperatura w piwnicy jest 16 stopni
@Creativ21: I jeszcze: możesz lać ciut mniej do butelki i powinno ci zależeć na szybkim zakapslowaniu. Jeśli piwo podejdzie do końca, to wypchnie powietrze i drożdże nie będą miały czego żreć.
- Na przyszłość: do fermentora wsypać wyliczoną ilość cukru, zalać wrzątkiem i na to zlać piwo. Wtedy można rozlewać do butelek bez żadnego pienienia i tego typu problemów.
- dodawałeś cukru do tego brewkita, czy kupiłeś ekstrakt słodowy?
@Nemrod: @BrowarPERUN: teraz ogólnie temperatura mi sie podniosła. przez te dwa tyg jak robiłem to fermentowało mi się w temp od 13 do 14 stopni. Faktycznie tak jest że trzeba szybko kapslować bo to jest właśnie ten moment co nagazuje mi piwo? Nie ukrywam że według recepty po kapslowaniu jeszcze z 2 miesiące poleżeć ma.
@Nemrod: Ekstrakt słodowy niechmielony jasny.
@Creativ21:
- Dlatego zeszło tylko do 3,5 blg (ekstrakt słabiej fermentuje niż cukier).
- Piwo będzie nagazowane w butelce dzięki pracy drożdży. Te potrzebują cukru i tlenu. Jeśli w szyjce butelki nie będzie powietrza (tlenu), to drożdże za dużo nie zdziałają. Dlatego kapslować zanim piwo/piana podejdzie do samej góry.
@Nemrod:
rozumiem, że wskazania internetowego kalkulatora nagazowania mogą być dla Ciebie bardziej wiarygodne niż doświadczenie zebrane z 300 domowych warek. Aczkolwiek upieranie się, że przy zastosowaniu 4g sacharozy na pół litra nie ma szans na przegazowanie jest trochę niepokojące, aż chcę się zapytać: czy kiedykolwiek zastosowałeś taką dawkę cukru do refermentacji?