Wpis z mikrobloga

Tym razem mała zagadka językowa. Mamy słynną Limankę i Abramkę, jakiś czas temu dowiedziałam się też o istnieniu okolicy zwanej "Berka", jednak pochodzenie tej nazwy jest zgoła inne niż dwóch poprzednich. I tu pytanie do Was: wiecie, w jaki sposób powstało to określenie? Ja byłam nieco zaskoczona, kiedy się dowiedziałam i mam podejrzenie, że autorzy napisów na murach nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

Zachęcam do obserwowania mojego tagu #miastomeneli.

#lodz #fotografia #mojezdjecie
Pobierz punkgrrl - Tym razem mała zagadka językowa. Mamy słynną Limankę i Abramkę, jakiś czas...
źródło: comment_bF0lkBESfZVyJvclHz17IkHLLy80ATfI.jpg
  • 12
@johann89: @radoslaw-szalkowski: Wiedziałam, że zaraz się znajdą tacy, co nie umieją się bawić :P Moje zaskoczenie wynikało z a) użycia imienia - w przypadku Abramki i Limanki przekształcone zostały nazwiska, imion nie podaje się w potocznej mowie, b) dziwnej odmiany - Berka to dopełniacz, c) faktu, że gość był Żydem niezwiązanym z Łodzią.
@johann89: Nie mieszkam na Bałutach, więc nie znam takich niuansów. Wcześniej się nie spotkałam z używaniem imienia patrona ulicy, poza ul. Struga, ale to akurat dlatego, że wcześniej nazywała się św. Andrzeja.