Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #nauka #bizuteria #nabogamarietoniesakamienie

Dlaczego diamenty są takie drogie? Wcale nie są najrzadszymi kamieniami szlachetnymi! Wprost przeciwnie ( ͡º ͜ʖ͡º) Dlatego, drogie #rozowepaski - jeśli chcecie poczuć się naprawdę wyjątkowo - doceńcie piękno i nietuzinkowośćjednego z najciekawszych kamieni szlachetnych - tanzanitu.

Tanzanit wydobywa się w jedynej jak dotąd zidentyfikowanej lokalizacji, w Tanzanii południowej, w rejonie Arusha. Niewielka parcela o powierzchni może ze 4 kilometrów kwadratowych skrywa w sobie skarb, którego pokłady wyczerpią się za około... 10 lat!

Zawiera domieszki wanadu, strontu i chromu. Jest 1000 razy rzadziej spotykany od diamentu, a jego piękno zaklęte zostało przez naturęw trzech barwach: niebieskiej, fioletowej/jasnożółtej oraz zielonej. Podgrzany do 400 - 600 stopni delikatnie zyskuje jeszcze na intensywności barwy niebieskiej.
Tak mieniący się kamień, zależnie od kąta padania światła i od tego czy jest to światło naturalne czy sztuczne - emanuje wyjątkowością i dyskretną urodą.

Docenili Masajowie, doceńcie i Wy :)
j.....n - #ciekawostki #nauka #bizuteria #nabogaMarietoniesakamienie

Dlaczego diam...

źródło: comment_NTnRZYTTwmZSrua8wvOJtLSFhWSURDEe.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jesse__pinkman: Dałbym i ze trzy plusy jakbym mógł. Akurat tuż przed zamówieniem u złotnika pierścionka dla różowego paska znalazłem w internetach tanzanit, wpadł mi w oko i udało się ściągnąć piękny, delikatnie fioletowy okaz :D Nawet nie wiedziałem że jest aż tak rzadki. W świetle dziennym zyskuje drugie tyle uroku.
  • Odpowiedz
@jesse__pinkman: A jest możliwość obróbki tego tanzanitu czy spadnie na ziemię i się rozsypie? Możliwa ze jeśli chodzi o stań surowy. Tanzanit będzie drozszy. Lecz nie ma możliwości przerobienia go na biżuterię i elementy użytkowe. Ostrza diamentowe itp itd.
  • Odpowiedz
@Qontrol: Na biżuterię jak najbardziej, bardzo ładnie się szlifuje. Do zastosowań przemysłowych nie bardzo, jest go za mało, ale do ozdoby - stosowany z powodzeniem. Tiffany chyba był prekursorem.
  • Odpowiedz