Wpis z mikrobloga

proton, neutron, elektron, neutrino, bozon higgsa, taon, rozpad alfa, rozpad beta, oddziaływania silne...
Szukam pozycji, która porusza te tematy, jako że chciałbym w kompleksowy sposób zgłębić swoją wiedzę nt. fizyki nuklearnej. Znalazłem Pozstawy fizyki atomu Zofii Leś, ale 740 stron to trochę dużo ;) #fizyka #lhc #fizykakwantowa
  • 6
  • Odpowiedz
@aski: Perkins, "Wstęp do fizyki wysokich energii", uczyłem się z niej do przedmiotu "Fizyka cząstek elementarnych", ale jest stosunkowo trudna, nie wiem na jakim jesteś poziomie. Taki klasyk u mnie na wydziale, który zrzesza obie dziedziny to książka Szeflińskiego: "Wstęp do fizyki jądra atomowego cząstek elementarnych wykłady"
  • Odpowiedz
@aski: Wymieniasz pojęcia z dwóch różnych działek fizyki: fizyki jądrowej i atomowej oraz fizyki cząstek elementarnych. Z tej drugiej polecam Griffithsa (cząstki elementarne to już kwantowa teoria pola, więc wyższy stopień wtajemniczenia). Z pierwszej łatwo coś znaleźć w standardowych podręcznikach do mechaniki kwantowej, ale z telefonu nie chce mi się ich wypisywać.
  • Odpowiedz
Wymieniasz pojęcia z dwóch różnych działek fizyki: fizyki jądrowej i atomowej oraz fizyki cząstek elementarnych.

@Clermont: wina nieznajomości tematu, co właśnie chcę zmienić, ale jednocześnie poznać obie dziedziny bo jedna wynika z drugiej, mam rację? :) na razie oglądam wykłady z UŚ na youtube
  • Odpowiedz
@aski: Bardziej powiedziałbym, że wszystkie są osadzone w tym samym frameworku, niż że z siebie wynikają. Fizyka jądrowa i atomowa to szczególne zastosowania tej pierwotnej mechaniki kwantowej. Jądrowa to promieniotwórczość, rozpady itp., atomowa to badanie różnych stanów atomu, z jednym elektronem, z dwoma elektronami, bez pola, w polu, orbitale, ociera się to wszystko o chemię i sprowadza się najczęściej do rozwiązywania równania Schrödingera. Fizyka cząstek elementarnych, czyli bozon Higgsa,
  • Odpowiedz