Wpis z mikrobloga

Drogie Mireczki. :-)

UWAGA - ŚCIANA TEKSTU, brak TL;DR

Jestem na etapie analizowania Waszych odpowiedzi w ankiecie sprzed paru dni dot. Wykopoczty, przy okazji wygenerowałem sobie statystyki tej edycji - m. in. ilość osób, które nie wysłały do tej pory paczki.
W poprzednich edycjach ta ilość oscylowała w okolicy 50 osób (wg. informacji, które udzieliła mi @kuki_1988).
Zgadnijcie ile jest w tej. ()


Wiem, że w tej edycji zostały mocno zaostrzone zasady. Wiem, że wielu z Was się to nie podobało - szczególnie tym, którzy trafili na #listahanby. Natomiast musicie przyznać, że przyniosło to wymierny skutek.

Na chwilę obecną mamy:
- tak jak wyżej już wspominałem, jedną osobę, która trafiła na listę hańby,
- jedną paczkę, którą wyjaśniamy z inPostem (wysłana 30.04 - do tej pory nie wyciągnięta z paczkomatu. :/)
- 3 paczki, które idą w ramach wolontariatu (100% z nich z powodu uszkodzenia przesyłki przez inPost) - dojdzie jeszcze jedna z powodu #listahanby o której wspominałem,
- jedną paczkę, która jest jeszcze w przygotowaniu (zmiana odbiorcy).

Tak mniej więcej wyglądają statystyki na ten moment. :-)

Kilka słów odnośnie przeprowadzonej ankiety i jej wyników.
W ankiecie wzięło udział 158 osób, w tym 98 osób, które wcześniej brały udział oraz 60 które tego udziału nie brały (62%/38%).
Brałem pod uwagę tylko te odpowiedzi, które:
- nie były anonimowe,
- nie ograniczały się do zaznaczenia "Nie" w pierwszym pytaniu i wpisaniu loginu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poniżej postaram się podać zgłoszone przez Was uwagi z podziałem na poszczególne pytania:
Jeżeli brałeś/-aś udział w Wykopoczcie - powiedz nam prosze jak wrażenia?
Większość osób uznała, że "pozytywnie", "10/10".
Otrzymałem kilka zgłoszeń od Was, że powinniśmy zwiększyć/zmniejszyć kwoty paczek.
Proponuję następujące rozwiązanie:
W przyszłej edycji będzie podział na 4 grupy paczek:
- paczki do 30 złotych,
- paczki w przedziale 30-50 złotych,
- paczki w powyżej 50 złotych (sky is the only limit)
- DIY.
W każdej z w/w grup będzie jeden wspólny element. Będzie nim list - list, którego będziemy się teraz czepiać jak reksio świeżo zwędzonej szynki.
Pojawiło się również kilka wiadomości typu: "nie brałam udziału - termin był krótki - akurat w tym czasie byłam na wakacjach i nie zdążyłabym zorganizowac paczki" - i do tych osób kieruję moje słowa teraz: DZIĘKUJĘ. Dziękuję Wam za odpowiedzialne zachowanie i życzę Wam (jak i sobie), abyście wzięli udział w kolejnej edycji - będziecie cholernie mile widziani! (a odnośnie terminów będzie jeszcze niżej)

Kolejne pytanie:
Jeżeli brałeś/-aś udział w Wykopoczcie - jak oceniasz prace organizatorow?
Na to pytanie odpowiedziały 102 osoby. W większości były to superlatywy - za które Wam bardzo serdecznie dziękujemy.
Padło kilka odpowiedzi, abyśmy wzięli więcej osób do pomocy;
Muszę się Wam do czegoś przyznać. Ta edycja (kwietniowa) była czymś na wzór "eksperymentu". Eksperymentu, ponieważ ta edycja Wykopoczty została zorganizowana przez łącznie 2 osoby. Przeze mnie i przez @kuki_1988 (z delikatną pomocą mojej dziewczyny, która klikała za mnie jak wychodziłem na balkon zapalić :D).
I tutaj dochodzimy do sedna - czy weźmiemy kogoś do pomocy?
Prawdopodobnie nie. Dlaczego?
Mamy zupełnie nowy system jeżeli chodzi o organizację Wykopoczty, dzięki któremu organizacja tej zabawy jest o wiele szybsza. Każda jedna Wasza akcja w panelu zapisów (jak np. wgranie zdjęcia do weryfikacji czy zapis do edycji) był równy 1 zgłoszeniu (ticket). Takich zgłoszeń w tej edycji narobiliście nam 1839 (na chwilę obecną).
I mimo, że tych zgłoszeń było tak wiele, a nas tylko dwoje to czas naszej reakcji na ticket był w 95% niższy niż 24 godziny, a w przypadku ponad 80% zgłoszeń niższy niż jedną godzinę. Myślę, że to jest całkiem niezły wynik. :-)

I główne pytanie:
Co chciałbyś/-ałabyś, aby zmieniło sie w nastepnej edycji Wykopoczty?
Waszą główną odpowiedzią były terminy - aby były dłuższe. I obiecujemy, że na pewno będą one dłuższe, natomiast zastanawiamy się jeszcze o ile zostaną one wydłużone.
Powód jest dosyć prosty: Wielu z Was w ankiecie napisało, że tak krótki termin na przygotowanie paczki zmotywował wiele osób do działania. Przy dłuższym terminie więcej osób może sobie o zabawie zapomnieć (jest taki długi termin, po co robić to teraz skoro można później?).
Postaram się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli większość z Was (wszystkich niestety nie damy rady).

dogłębna weryfikacja paczki pod względem zawartości - czy wartość danej paczki nie odbiega za bardzo wartością od innych

W tej edycji stawialiśmy głównie na list, interweniowaliśmy dopiero w momencie, gdy paczka faktycznie była "przypałowa". Jednakże, w związku z pomysłem 4 grup o czym pisałem wyżej - weryfikacja paczek będzie dostosowana do grupy, w której bierzecie udział. Dla grupy pierwsza będzie ona mniejsza, niż dla grupy 3 przykładowo.

Fajnie jak by po losowaniu było napisane miasto z jakiego jest nasza para a nie tylko jej opis.

Postaram się wdrożyć w następnej edycji algorytm, który będzie brał pod uwagę miasta tak, aby nie było sytuacji w której piszą do siebie te same osoby z tego samego miasta.

Lepsze rabaty na wysyłkę

Może jakaś współpraca z firmą kurierską i zniżki?

O tym będzie niżej. :-)

Sporo osób pisało również o "wpisowym" - ale to rozwiązanie odpada. :/
Natomiast mam pomysł na rozwiązanie takiego problemu. :-)

Zamiast textarea "opis" więcej pól osobno na wiek, rozmiar buta itp, bo jak się pisze coś o sobie, to zawsze się zapomina podać czegoś

Tutaj niestety jestem ostrożny przy tworzeniu nowych pól z dosyć prostego powodu.
Wiele osób ograniczyłoby się wtedy, to podania tych danych i nic więcej. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Zastanawiam się czy nie byłoby fajną opcją, aby w jednej edycji znane były loginy wylosowanych osób (np. tak, żeby osoba losująca zna wykopowy nick, ale ta wylosowana nie wie od kogo dostanie przesyłkę). Oczywiście należałoby wtedy liczyć na ogromną zmowę milczenia, ale z drugiej strony byłaby szansa na jeszcze bardziej spersonalizowane paczki i listy :)

A tutaj zastanawiam się o co chodziło autorowi tej opinii - szczególnie, że teraz to tak działa. :D

Kolejne pytanie dotyczyło nowej funkcjonalności, którą planuję wprowadzić.. :-)
Nawiązałem kontakt z pewnym brokerem kurierskim, który obsługuje kurierów, Paczkomaty oraz Pocztę Polską.
Przykładowy koszt wysłania paczki Paczkomatem - gab. C wyniósłby poniżej 10 złotych brutto (cena standardowa to chyba ok. 16 zł). Wysyłka paczki następowałaby bezpośrednio ze strony Wykopoczty (wymagana byłaby drukarka oraz możliwość płatności online). Mógłbym to również powiązać ze wstępną weryfikacją, przykładowo:
- w ramach weryfikacji wpłacilibyście 5 złotych na poczet tej paczki, a przy wysyłce mielibyście tę paczkę "tańszą" o te wpłacone 5 złotych. :-)
Oczywiście, problem byłby tutaj z osobami, które mieszkają za granicami Polski, ale podejrzewam ten problem też udałoby się rozwiązać - co myślicie?

A i jeszcze jedna rzecz do osób, które brały udział w ostatniej edycji Wykopoczty.
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (z dnia bla bla bla) informuję, że Wasze dane osobowe, które podaliście podczas zapisania się do tej edycji zostaną usunięte z naszej bazy nie później niż 31.05.2016 - jak tylko domknę niewysłane paczki :-)

#wykopoczta #wykopocztaogloszenie #wykopocztaorganizacja
b_g - Drogie Mireczki. :-)

UWAGA - ŚCIANA TEKSTU, brak TL;DR

Jestem na etapie a...

źródło: comment_jSMrFVqHAuVmGOz4es6X0NMIEs0m3ycK.jpg

Pobierz
  • 18
@WuDwaKa: @MichalQ20: a bo Wypok psuje i uwalało mi wpis w połowie. :|

jest kilku brokerów na wykopie i jestem pewien że jakiś dałby radę załatwić rabat na 500 paczek.


@MichalQ20: wiem, że są. :-) Mam już nawet wstępny cennik dla nas. ;-)
@b__g: Z tymi grupami mam pewne zastrzeżenie. Generalnie pomysł do przemyślenia, ale niestety często się zdarza (mi przy każdej edycji), że ludzie nie wiedzą ile chcą przeznaczyć na prezent, póki nie przeczytają opisu danej osoby. Tak samo z DIY - czasem na pomysł wpada się nawet po kilku dniach od przeczytania opisu. Także nie wiem, jak to ma działać, żeby było ok.

Poza tym słabo byłoby wyśmiewać się potem (a zdarzy
@b__g: 1. Terminy moim zdaniem najlepsze to: 2 tygodnie na przygotowanie paczki, 1 tydzień na jej wysłanie.
2. Według mnie dodanie kilku nowych pól ułatwi pracę wszystkim, a i tak przecież wymagany będzie opis w sekcji opis ;)
3. Średnio do mnie przemawia podział ze względu na kwotę. Oczywiście było sporo przypałowych paczek, które miały: czteropak żubra, paczkę michałków i list, więc spróbowałbym wyeliminować tylko to, bo jednak większość wysyłek była
@b__g: dobra robota gościu :) nie komplikuj sobie sprawy z wprowadzeniem kwot do 30... do 50... powyżej... diy. Podczas kolejnej edycji wystarczy jeszcze raz poinformować, że LIST jest najważniejszy. Bo zaraz dojdzie do tego, że dołączać będziemy paragony do przesyłek ( ͡° ͜ʖ ͡°) na jakiej zasadzie działałoby wybieranie progu ceny paczki? wybrałbym powyżej 50 i też musiałbym taką dostać czy to tylko informacyjnie by działało?
@b__g: 1. Proponuję zrobić ankietę na stronie, gdzie ludzie podawaliby swoje propozycje pól.

Typu: Wiek, rozmiar buta, rozmiar koszulki, ulubiony kolor, uczulenia i takie pierdoły.
Niby nic, ale jednak jest większa możliwość, że się trafi w gusta.

2. Generalnie proponowałem dobranie większej ilości ludzi ze względu na to, żeby weryfikować zawartość samej paczki.
Żeby nie było, że ktoś dostaje jakiś drobiazg, czteropak Lecha i coś słodkiego.
To samo się tyczy porównania
@kicioch: ( ͡° ʖ̯ ͡°) (ankieta jest wciąż "otwarta" jakbyś coś chciała dodać)

na jakiej zasadzie działałoby wybieranie progu ceny paczki? wybrałbym powyżej 50 i też musiałbym taką dostać czy to tylko informacyjnie by działało?


@Oude_Geuze: wybrałbym powyżej 50 i też musiałbym taką dostać
I mimo, że tych zgłoszeń było tak wiele, a nas tylko dwoje to czas naszej reakcji na ticket był w 95% niższy niż 24 godziny, a w przypadku ponad 80% zgłoszeń niższy niż jedną godzinę. Myślę, że to jest całkiem niezły wynik. :-)


@b__g: myślę, że wykopowi moderatorzy mogą się od Was uczyć ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@b__g: nie dzielcie paczek w zalezności od kwoty, to nie ma sensu
@sortris: a czas 2 tygodnie na przygotowanie paczki jest ZDECYDOWANIE za krótki - nie da się wystalkować kogoś i zrobić mu fajnej paczki DIY w dwa tygodnie. Jakby ktoś chciał zamówić koszulkę czy cokolwiek spersonalizowanego z aliexpress czy nawet z allegro czy skądkolwiek, to duża szansa, że nie zdąży. Tym bardziej, że jeszcze była majówka, weekendy odpadają -