Wpis z mikrobloga

Jaranie się Milotnem Friedmanem to patologia na poziomie jarania się Keynsa czy Marksa (no dobra, może troszeczkę mniejsza). Szkodnik który wolny rynek sprowadził tylko do finansowych korzyści, a nie miejsca realizacji jednostki ludzkie. Natomiast cała szkoła chicagowska po jego śmierci to tak kancerogenne towarzystwo, że odnaleźliby się spokojnie w #partiarazem .
Tylko #austriackaszkolaekonomii
#ekonomia #takaprawda #gorzkiezale #miltonfriedman
I.....o - Jaranie się Milotnem Friedmanem to patologia na poziomie jarania się Keynsa...

źródło: comment_MrHyVLk3ck6yF0HsVB25ETtzN1Jdq5O9.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco: dla mnie literatura ekonomiczna jest trochę nudna - wybaczcie - nie twierdzę, że jest mało wartościowa, Kant też mnie trochę nudził.

Mogę zaryzykować pewną bardzo kontrowersyjną tezę, że pomimo mojego ideologicznego wsparcia dla kapitalizmu, to uważam, że filozoficznie ideologowie wolnego rynku, byli mniej płodni intelektualnie niż ideologowie socjalizmu, co więcej socjaliści konstruowali interesującą koncepcje człowieka - to, że była interesująca nie znaczy, że się z nią zgadzam, niemniej była kreatywna
  • Odpowiedz
@wiewior_s: Monetaryzm który doprowadził do kryzysu w 2008, Friedman nie widział nic złego w tym, że to instytucje rządowe ustalają stopy procentowe. Koncepcja dochodu podstawowego stworzona w ramach szkoły chicagowskiej- czyste lewactwo.
  • Odpowiedz
@rainkiller: No w zasadzie masz rację. To przecież Marks stworzył socjologię.

Co w sumie przypomina mi o tym, że powinienem się chyba zainteresować klasycznymi teoriami socjologicznymi dotyczącymi cywilizacji i w zasadzie każdemu kulturalnemu i ogarniętemu człowiekowi radzę się zainteresować.


Polecam Konecznego i cybernetyków którzy rozwijali jego teorie po II wojnie.
  • Odpowiedz
@ImInLoveWithTheCoco: Austriacka szkoła to typowa antynauka, która nie nadaje się na uniwersytety ze swoim antyempiryzmem i czystym aprioryzmem. Wyznawcy to fanatycy.
Milton firedman w partii razem? chyba ktoś tutaj się poważnie zle czuje, albo nie rozumie podstaw politologii.
@rainkiller: Nie Ty jeden jesteś ofiarą egzystencjalizmu. Znam to.
  • Odpowiedz
@Znany_publicysta: Kontent ASE moze miec status jedynie hipotezy, ktora wedlug ich metodologii nie moze byc sprawdzona empirycznie.
Jest to coś w stylu:
Na planecie X jest ciepło. Nie mamy na to dowodow, ale za pomocą rozumowania tak nam się wydaje. Badanie temperatury na planecie x jest zbyt skomplikowane, zbyt duzo zmiennych, modelowanie matematyczne nieakceptujemy wiec musisz zaufac naszemu rozumowaniu w którym od ludzkiego dzialania doszliśmy do temperatury na planecie X.

I
  • Odpowiedz
@Udowodnij_albo_zamilcz: Specem od ekonomii nie jestem, staram się samodzielnie przerabiać podręczniki akademickie do mikro- i makroekonomii oraz książki prawicowe i lewicowe nt. gospodarki, żeby nie być zaślepionym fanatykiem jedynie słusznej szkoły ekonomicznej, ale z tego, co wiem odnośnie austriackiej szkoły ekonomii, to opiera się ona na aksjomacie ludzkiego działania. Z punktu widzenia tej szkoły dane na temat zdarzeń w przyrodzie to całkiem co innego niż dane na temat działania jednostek. Te
  • Odpowiedz
@Znany_publicysta: ASE nie zajmuje się temperaturą na planecie X, to była przenośnia.

Może zacytuje z książki Demokracja, bóg który zaweiódł - H.H.Hoppe (przedstawiciel ASE).

Jeśli chcielibyśmy dokonać racjonalnego wyboru jednej spośród konkurencyjnych i

niedających się pogodzić interpretacji, możemy tego dokonać tylko pod warunkiem, że

dysponujemy teorią albo przynajmniej teoretycznym twierdzeniem, którego prawdziwość

nie zależy od zdarzeń historycznych, lecz przysługuje mu a priori, tzn. raz na zawsze, ze

względu na reguły intelektualnego
  • Odpowiedz
Poza tym Mises tłumaczy to tak, że nie można opierać się tylko na logicznym rozumowaniu, bo przecież jeżeli rozumowanie ma dotyczyć rzeczy, które rzeczywiście istnieją, to trzeba je poznać - a inaczej jak przez doświadczenie zrobić się tego nie da.

Nie. Cytując LvM

the category of human action, is proof against any criticisms and objections. No appeal to any historical or empirical considerations whatever can discover any fault in the proposition that
  • Odpowiedz