Wpis z mikrobloga

@serial28: I od razu mam przed oczami przetargi w Polsce. Wygrywa najniższa ceba, a przedsiębiorca jest ograniczony terminami, także sadzi drzewka w zmarzniętej ziemi, albo wylewa asfalt bezpośrednio na śnieg. Drzewka wiosną czy jesienią trzeba posadzić nowe, a asfalt zaczyna pękać i trzeba go wymienić.
  • Odpowiedz
@dreaper: Z przetargami jest ten problem, że często są słabo napisane... Osobiście uważam że cena jest wystarczającym wyznacznikiem, pod warunkiem dobrze napisanego zamówienia (i dobrze wyważonych kar umownych).
  • Odpowiedz
Jakby się tak zastanowić, to jest to marny sposób na budowanie porządnej firmy.
Porządna firma świadcząca usługi na poziomie nie ma czasu na powolne dłubanie zleceń za małą kasę, ma dość roboty z normalnymi - opcja "dobrze i tanio nie będzie szybko" nie ma racji bytu.
"Tanio i szybko nie będzie dobrze" to już jest fuszerka, januszowstwo i psucie rynku - tym bardziej porządna firma nie może sobie na to pozwolić.
  • Odpowiedz
@Kaczorra: Brałem udział w jednym przetargu, i faktycznie jedna firma była na uprzywilejowanej pozycji (w tedy była bieżącym dostawcą usługi). Ale i tak przegrała, i się odwoływała (na szczęście był bezskuteczne). Inne też się odwoływały i przed wyłonieniem zwycięży że przetarg ustawiony.
Oskarżenie praktycznie nic nie kosztuje, a można jedynie zyskać.
  • Odpowiedz
od razu mam przed oczami przetargi w Polsce. Wygrywa najniższa ceba


@dreaper: a tylko spróbuj zrobić przetarg, gdzie cena nie jest jedynym kryterium. xD Od razu lokalne gazety, polityczyni oponenci i #!$%@? z wykopu kręcą aferę, że "skandal, kolesiostwo, łapówkarstwo, rozrzutność, można było taniej".
  • Odpowiedz
@hind: przetarg jest na wykonanie konkretnej usługi. nie wszystkie przetargi piszą inżynierowie budownictwa z wieloletnim doświadczeniem. zgodzę się, że nie zawsze są one dobrze napisane ale jak opiszesz np. zlew o określonych parametrach żeby nie być posądzonym o faworyzowanie konkretnego wykonawcy lub producenta skoro dane te bierzesz najczęściej z opisu konkretnego modelu.
  • Odpowiedz