Wpis z mikrobloga

Mireczki, wertuję internety i nie mogę dokopać się do odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Czy pełnomocnictwo podpisane notarialnie w Polsce (między polakami), wraz z tłumaczeniem przysięgłym na Holenderski, ma moc prawną w Holandii? Planuje zakupić auto dla dobrego przyjaciela, który nie może ze mną po nie pojechać, a wedle Polskiego prawa, z tego co się orientuje, jak wezmę je na siebie, nie mogę go zbyć przez pół roku (potraktują to jak handel).
Jeżeli ktoś może pomóc, będę niesamowicie wdzięczny. Dzwoniłem już do kilku notariuszy i nie potrafili odpowiedzieć mi na to pytanie.

#kiciochpyta #emigracja #holandia #januszemotoryzacji #prawo
  • 7
  • Odpowiedz
@GetiZ: ma

ale jeśli planujesz obejscie wymiany dokumentow, nieprzerejestrowywania auta, nie jedzenia na zoltych, a chcesz zostac powyzej 4 miesiecy to to nie wystarczy.
  • Odpowiedz
@urwis69: Tzn. planuję pojechać w piątek, dokonać zakupu auta i zarejestrowania na blachy zjazdowe i powrót do Polski w sobotę. Przy czym jeżeli dobrze rozumiem, żeby nie było żadnych problemów natury prawno-skarbowej wszystkie te operacje powinny być wykonane przez pełnomocnictwo na przyjaciela, racja?

EDIT:
auto oczywiście jest kompletne, sprawne, z ważnym przeglądem.
  • Odpowiedz
@GetiZ: pierwsze slysze. Ale akurat zaden ze mnie ekspert w tym przypadku.

moze zamiast sie pytac prawnikow, notariuszy to spytaj sie tych co robia to na co dzień? Czyli handlarzy?
  • Odpowiedz
@urwis69: Przeszło mi to przez myśl, natomiast handlarze raczej biorą faktury na firmę, a ja na tym aucie nie zarobię, więc nie chcę płacić od tego podatku.
  • Odpowiedz