Wpis z mikrobloga

@slugasebcio: szkoda, że w tej tabelce nie jest napisane jakimi atomami jest umacniany ten nikiel. Ciężko się do tego odnieść, bo takie dane powinny tu być. Dla przykładu węgiel dość dobrze umacnia nikiel ale jest szkodnikiem itd. Jesteś pewien poprawności tej tabelki?
@portas91: Taką tabelę podał nam wykładowca. Wiem, że od wielkości atomu obcego zależy stopień umocnienia, a tu nie ma nic konkretnego oprócz tego, że obce atomy powinny być mniejsze od luk tetra- lub okta-edrycznych.
Na wikipedii wyczytałem, że nikiel lubi absorbować wodór. Możliwe jest, że małe atomy wodoru zajmują miejsce w lukach i większe atomy nie mają przez to możliwości wejść w te same luki? Dodatkowo, jeśli atom wodoru jest bardzo
A czy możliwe jest, że wodór jest szkodliwy dla umocnienia niklu, lecz nie da się go wyeliminować. Da się jednak w pewien sposób ograniczyć jego wpływ poprzez dodanie innego pierwiastka węgla, azotu lub boru? Wtedy trochę się umocni, ale wodór go też trochę osłabi, przez to umocnienie jest mniejsze niż w innych umocnieniach międzywęzłowych.