Wpis z mikrobloga

Mirki, dostałem wczoraj termin aktualizacji #windows, wymigałem się i przypomniałem sobie, że nie ma obowiązku używania produktów Micro$oft, chcę więc Linuxa (padło na Ddebiana). Chciałbym też zatrzymać sobie Windowsa - na dzień dzisiejszy do grania i office. Mam dyski: SSD 120 GB i HDD 1TB. Warto dzielić ssd na oba systemy? /home lepiej na HDD czy SSD? Jestem zielony w sprawach linuxowych, możecie polecić jakiś konkretny tutorial, czy te na stronach dysrybucji są w porządku?

#linux #komputery #debian
  • 2
@tytanowywicia:
1. Warto, jeśli zamierzasz korzystać regularnie z obu. Komputer doznaje niesamowitego przyspieszenia od tego, różnica chyba nawet większa niż między nowym laptopem (ale z HDD) a jakimś dziesięcioletnim staruszkiem.
2. /home lepiej na SSD, ale to by się musiał zmieścić. A jak masz dwa systemy, to pewnie się to nie uda.
3. Niestety nie mogę. Jedynym sensownym poradnikiem, który kojarzę, jest Wiki Archa, ale ona prezentuje co prawda bardzo
@tytanowywicia:
1. SSD na oba systemy warto, jako poprzednik wspomniał
2. /home na SSD opłaca się, ale nie warto: lepiej trzymać te 50/50gb na oba systemy i mieć jakiś zapas na najważniejsze aplikacje + /home na HDD - ale tutaj też zastanowiłbym się jak to rozwiązać, ograniczyłbym to do jakiejś w miarę małej partycji i większą przeznaczył na NTFSa dostępnego spod obu systemów - ot, taka wygoda żeby mieć dostęp do