Wpis z mikrobloga

@Joz: Pobyt na stałe. Jestem tu 14 lat, w przyszłym roku dostanę pobyt stały.
Mieszkam w Genewie. Z aklimatyzacja zero problemów, ale wcześniej mieszkałem w Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Hiszpanii. Takie trochę punx not dead.
Co do obcych, to większość Szwajcarow ma #!$%@? na to. Ale 1/4 mieszkańców to imigranci, a w miastach typu Genewa, czy Zurych to nawet 50%. Chociaż w małych wioskach i niektórych kartonach, szczególnie niemieckich, nie
  • Odpowiedz
@Swiatek7: No, tak. Ale to były inne czasy. I czasami miałem jakieś gównoprace. Ale wtedy jeszcze Polska nie była w UE, a Szwajcaria w Schengen. Czyli byłem tu bardzo nielegalnie.
  • Odpowiedz
@reflex1: Kurczę, kończę właśnie blisko dwutygodniowy wypad do Szwajcarii i dopadł mnie syndrom niebieskiego samochodu - nawet na Mirko widzę teraz wpisy o tym kraju.
Co do wymiany waluty to monety skubane im się długo trzymają, wczoraj jeszcze miałam w ręku dwa franki z 1968 roku.
  • Odpowiedz
@Elveen: A
czasami jeszcze zdarzają się monety srebrne. Najczęściej 50 centimes (czy jak mawiają w tym dziwnym języku Rappen) oraz 2 francs (Frankens).
  • Odpowiedz
@reflex1: @Swiatek7: pracowałem w Zurichu 2 miesiące, mam znajomego który tam mieszka i pracuje jako kelner, ogólnie chyba moim marzeniem będzie zamieszkać na starość tam bo ten kraj pod wieloma względami jest idealny dla mnie (ʘʘ)
  • Odpowiedz
@Swiatek7: Nadal istnieją squaty, ale już nie w takiej liczbie. Kiedy tu przyjechałem, to w Genewie było ich około 200, teraz są 2 i jeden dosyć spory wagenburg.
  • Odpowiedz
@Swiatek7: I jeszcze dodam, że na pierwszym squat'ie którym tu mieszkałem mieliśmy prąd, zmywarkę, Internet (był to rok 2002) oraz bar w piwnicy, gdzie organizowaliśmy koncerty, czasami 3x w tygodniu. Więc mieliśmy lepsze warunki, niż większość ludzi w Polsce w tym czasie.
  • Odpowiedz
@Swiatek7: A co najlepsze, jakoś bardzo dużo bezdomnych, to tu się nie widzi. Mozę z wyjątkiem letnich turnusów cygańskich.
Ogólnie w całej Szwajcarii jedynie 262 000 pobiera pomoc socjalna.
  • Odpowiedz
@reflex1: wiem, to jest niesamowite :3
Typowe szwajcarskie myślenie to jest, jeżeli będziesz pracować, to będziesz bogaty i nie ma innej drogi.
Sami z siebie odrzucili pomysł wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego :O
  • Odpowiedz