Wpis z mikrobloga

Elo Mireczki,

wiecie, że Wojtek Drewniak z Historii bez cenzury wydał książkę ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Mamy dla Was jej 3 egzemplarze.

Zadanie konkursowe:
Przedstaw nam swoją ulubioną polską postać historyczną i krótko uzasadnij.

Pierwszą książkę otrzyma osoba, której postać historyczna uzyska najwięcej plusów.
Druga powędruje do osoby, której wpis najbardziej przypadnie nam do gustu.
Trzecią rozlosujemy wśród plusujących.

Na Wasze wpisy czekamy do jutra do godziny 15.

Dajcie też znać, czy bylibyście zainteresowani AMA z ekipą Historii bez cenzury ( ͡º ͜ʖ͡º).

#rozdajo #konkurs #historia #ksiazki #historiabezcenzury #epicmakers #youtube #polskiyoutube
EpicMakers - Elo Mireczki, 

wiecie, że Wojtek Drewniak z Historii bez cenzury wyda...

źródło: comment_bq5HVnlq2igPAQEA7k4k7PTMGIP2SCQO.jpg

Pobierz

Czy chcesz AMA z ekipą Historia bez cenzury?

  • Taaaaaaaaaaaaaak 44.2% (1009)
  • Nie, nie chcę 40.5% (926)
  • Sprawdzam 15.3% (349)

Oddanych głosów: 2284

  • 98
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Kazmierz IV Waza - ulubieniec szlachty, gdyby nie ojciec Zygmunt III Waza zasiadałby na moskiewskim tronie. Wychowany w Polsce, zjeździł Europę- władca jakiego nam było potrzeba w trudnym wieku XVII - jednak postanowił umrzeć, a władzę objął jego braciszek Jan Kazimierz

Zdecydowanie w szkołach, na studiach niedoceniana postać. Mało się o niej mówi, mało książek, mało programów. Szkoda
SirWellEndowed - @EpicMakers: Kazmierz IV Waza - ulubieniec szlachty, gdyby nie ojcie...

źródło: comment_pb6qLWhz01NiNtArbeV9z8QoGiHcix7c.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Aleksiej Władysławowicz Schodov
Mało kto wie, ale jego ojciec był Polakiem, i nazywał się Władysław Schodowski. Przesiedlony po powstaniu styczniowym, bardzo szybko odnalazł się w SYberyjskiej rzeczywistości i został jednym z najbardziej znanych budowniczych na wschodnich rubieżach Imperium Rosyjskiego. Jego syn, Aleksiej Schodow (niestety posługiwał się nazwiskiem zrusyfikowanym), to z kolei jeden z najbardziej zasłużonych radzieckich budowlańców, który uczył się fachu od takich mistrzów, jak Działow czy Ratuszow. Uznał on,
nilfheimsan - @EpicMakers: Aleksiej Władysławowicz Schodov
Mało kto wie, ale jego oj...

źródło: comment_GGo3F2ZetgtxRhRHnjHWrmMs3hp6Ba5D.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Kazimierz Leski ps. "Bradl". Żołnierz AK, członek wywiadu tej organizacji. Wielokrotnie odbywał podróże po okupowanej Europie w przebraniu niemieckiego generała frontu wschodniego. Dzięki tym wyprawom zdobył m.in. planu wału atlantyckiego (niemieckich umocnień na zachodzie Francji).

Do poczytania więcej w książce "Życie niewłaściwie urozmaicone".

A tutaj kilka anegdot:

W skrócie można powiedzieć, że zadaniem Bradla podczas okupacji Polski było zorganizowanie kanałów przerzutowych z Generalnego Gubernatorstwa do Francji i Hiszpanii (Bradl nadawał
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Łukasz Stanisławowski - wielki patriota, filantrop, fundator Bazyliki w Licheniu i organizator corocznych spotkań młodzieży w Lednicy. Zasłynął także z tego, że stanowczo sprzeciwiał się prześladowaniom na tle rasowym w Polsce. Prowadząc swoje vlogi na youtube przyczynił się do poprawienia poziomu edukacji, gdzie na przykład tłumaczył definicje całki oznaczonej, i to całkowicie w ramach wolontariatu.
m.....w - @EpicMakers: Łukasz Stanisławowski - wielki patriota, filantrop, fundator B...

źródło: comment_WI05xBIYVpeYQIvVKZhuv7Zvc6YUG0Ec.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Na tą chwilę, Jakub Szela (+ paru innych jak Neron). Pięknie pokazuje stronniczość pamięci historyczniej i tego kogo wersja idzie w świat. Dzięki jednemu wydarzeniu z jego nazwiskiem, zniesiono efektywnie pańszczyznę na obszarze Małopolski.
  • Odpowiedz
@EpicMakers: Mój wybór to klasyk - Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Nie ma co się rozpisywać, są na jego temat książki a anegdot masa. W tym moja ulubiona.

Pewnego ranka Pułkownik Wieniawa-Długoszowski przesłał znajomej Damie bukiet kwiatów. W załączonym liściku napisał:

„Szanowna Pani! Zeszłej nocy śniła mi się Pani w taki sposób, że poczułem się zobowiązany.”
g.....e - @EpicMakers: Mój wybór to klasyk - Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Nie ma c...

źródło: comment_k5b7lupcqWkIOrKuVG9b9U3bB8fZfmht.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz