Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że jestem 16 letnim gimbusem i chciałbym nauczyć się całek. Co po kolei muszę zrobić? Jest ktoś chętny do wytłumaczenia całek (i pewnie 100 innych rzeczy, które poznaje się przed nimi)?


#pytanie #matematyka (przepraszam)
  • 41
  • Odpowiedz
@pilot1123: I to tyle? Znaczy rozumiem, że te pola musi się liczyć strasznie ciężko, bo jednak ani nie jest to koło, ani (najczęściej) wielokąt. Kurczę, ciekawy jestem jak się to liczy.
Gdzie się tego w ogóle używa?
  • Odpowiedz
@DywanTv: dla samego rachunku wystarczy poznać wzory dla funkcji potegowych oraz najpopularniejsze funkcje trygonometryczne, jest taka niebieska książeczka z zadaniami dla noobów, jak wrócę do domu to ci napiszę jak chcesz
  • Odpowiedz
@hothit: Niestety duża część witryny jest w języku angielskim. Przy matematyce to bariera nie do przełamania, przynajmniej na razie :( Ale dzięki.
  • Odpowiedz
@DywanTv: śmieszniej jest w 3D, jak masz np. stożek ścięty wycięty kulą i masz sobie policzyć objętość tej części wspólnej :D
A gdzie się używa? Mam wrażenie że wszędzie :D Np. w fizyce wiele wzorów które kujesz na pamięć są wyznaczone przez całkowanie/różnicznowanie.
  • Odpowiedz
@pilot1123:

stożek ścięty wycięty kulą i masz sobie policzyć objętość tej części wspólnej

( ͡ ͜ʖ ͡) Kurde, uwielbiam matematykę :D

Różniczkowanie jest działaniem odwrotnym do całkowania? Coś jak pierwiastki i potęgi?
  • Odpowiedz
@Clermont: @pilot1123:

(c)' = 0

Rozumiem, że ' oznacza "pochodną", tak? W jakich jednostkach się to wyraża? No bo

Pochodna – miara szybkości zmian wartości funkcji względem zmian jej argumentów.


Czym jest realnie ta szybkość?

Jeżeli "c" wzrośnie o "x" to: (c+x)'=0?

Z kolei (ax)'=a

1*2=2

A więc

(c)'=0

ale (1*c)'=1?

Przecież c=1*c.

Coś mi tu nie gra ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@DywanTv: Wyobraź sobie wiadro do którego wlewa się woda. To właśnie całkowanie strumienia wpływającego względem czasu. A jak wiadro ma dziurkę to będzie to inercja :)

Możesz podejść do problemu na dwa sposoby
1) Numerycznie:
- całkowanie:
przybliżasz pole pod krzywą figurami których pole potrafisz policzyć, np prostokątami, trapezami czy nawet parabolą.
- różniczkowanie:
wybierasz dwa punkty x, i x+h, znasz wartości w tych punktach f(x) i f(x+h). Pochodną przybliżysz przy
  • Odpowiedz
@DywanTv: trochę młodszy byłem jak się nauczyłem pochodnych i całek, bo miałem internet i w tym cudownym wynalazku jest tyle źródeł wiedzy, że głowa mała! A jakie wyszukiwarki O__o
Polecam, spraw sobie jeden z tych internetów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zastosowań rachunku różniczkowego i całkowego jest od groma.
Dla przykładu równania Maxwella w elektrodynamice klasycznej () ale to już wyższa
  • Odpowiedz