Wpis z mikrobloga

#elektronika #elektryka #pytaniedoeskperta
Cześć, niby chodzę do technikum elektronicznego, co prawda profil nie elektroniczny ale z elektroniką związany, ale jednak jestem totalnie zielony jak zauważyłem w praktyce jak chodzi o prąd (na zajęciach spoko, podłączanie różnych obwodów na warsztatach też spoko, ale zauważyłem że żaden nauczyciel nie umiał nam wytłumaczyć sporo rzeczy, i mało kto co czai) ale to rzeczy - potrzebuje kogoś w tej chwili kto ma chociaż z 10 minut czasu i mógłby ze mną popisać na priv (bo w komentarzach piszę się gorzej) bo potrzebuje totalnie zadać parę błachych pytań. (bawie się baterią i diodą led)
  • 24
@Solitary_Man: @Bianconero: Wolałbym na priv... słuchajcie mam diodę, która była zasilania baterią 6V o pojemności 7-9Ah, przez taką płytkę. (w zdjęciach poniżej) chciałbym sobie podłączyć tą diodę do prądu, bo bateria po prostu się wyczerpała. Jaki mam dobrać prąd? (Bo z baterii jak to prąd stały, to jeżeli napięcie jest dobre, to sam się on dobierze, prawda? po prostu bateria ma maksymalny prąd zwarcia, i to jest maksimum jakie może
Tak szczerze to było mi po prostu wstyd napisać, bo to na tyle trywialne pytanie że powinienem sam znać na nie pytanie, i wstyd mi po prostu za swój brak wiedzy
@maximus481: Słuchaj uważnie. Jak popatrzysz na ładowarkę (technicznie to zasilacz) to on ma tam opis
OUTPUT: 5V DC 1A
To oznacza że daje ona 5V napięcia stałego na wyjściu i maksymalnie może dać urządzeniu 1A prądu.

Aby ta dioda się nie zjarała (normalne napięcie dla diody to coś między 2V a 3V) to musisz ograniczyć jej prąd za pomocą rezystora.

Ten układ ma multiwibrator zamontowany, który robi przebieg zmienny PWM (pulse
@Tymian: @Tymian: aaa, czyli output to nie 1A po prostu, tylko MAKS 1A, a nasz odbiornik (tutaj dioda, dobiera sobie prąd, tak?) Ale ta dioda była zasilania baterią 6V, więc podejrzewam że w tej płytce to już coś jest, chociaż sam nie widzę tutaj rezystorów.
@Tymian: Dobra, bo ja dzisiaj nie myślę, i przecież na takiej ładowarce jest już prostownik, który zamienil na DC na wyjściu... Czyli teorytycznie mógłbym spróbować podłączyć tą ładowarkę (uciąć miniusb) i dwa kabelki pod dwa z tych pól na płytce, i spróbować podłączyć, nic się nie powinno spalić, co nie? (było zasilanie oryginalnie baterią 6V, a ona MAX prąd, czyli prąd zwarcia pewnie miała większy niż 1A, to na logikę jak
@maximus481: Ten układ nie weźmie więcej jak 30mA czyli 0.03A
więc spokojnie możesz podłączać. Tylko pamiętaj o odpowiedniej polaryzacji bo ten układ nie jest przed tym zabezpieczony i coś upieczesz.

Mam radę. Poszukaj sklepu z elektroniką w mieście, kup garść diodek, tranzystorów BC547 BC557 i baw się :)
@Tymian: Właśnie mam taki zamiar, co polecasz kupić, znaczy się kupie sobie garść diodek, taki zwykły multimetr za 10zl, jakąś płytkę (tylko jak to się nazywa?) tranzystory tez potrzebne? To zaraz podłączam, tylko nie wiem ni cholere gdzie plus a gdzie minus, jak to sprawdzić? ten układ sam polaryzacji nie odwróci?
@maximus481: Polaryzacji nie odwróci. Niby jak :D Nie ma tam silniczka co zrobi flip :P

Szary kabelek wygląda na "-" bo (chyba) prowadzi od niego ścieżka do czarnego paska na kondensatorze polimerowym (szara puszka z czarnym paskiem)

Napisz na pw, to Ci wyszstko napiszę od czego zaczynałem :)