Wpis z mikrobloga

Co niezmiernie zabawne w wykopowej prawicy, utożsamia ona kapitalizm z systemem w którym pracowici są nagradzani i żyją na wysokim poziomie, a leniwi żyją w biedzie i ubóstwie. Wynika to najpewniej z braku znajomosci historii. Przecież systemem w którym to czy żyjesz godnie zależy tylko od twojej pracy i umiejętności jest system panujący aktualnie w Europie. Możesz kształcić się za darmo, pracować od najmłodszych lat, założyć działalność i zarabiać miliony i to tylko dzięki sobie.

W kapitaliźmie wszystko zależało od odziedziczonego kapitału, bo społeczeństwo dzieliło sie na roboli (którymi byście byli jeśli wasi rodzice to nie milionerzy) i robotników którzy tyrali od 6 do 20 od 9 roku życia, a i tak ledwo starczało im na jedzenie a co dopiero na odkładanie. Masz pecha i złamałeś nogę? Umierasz. Byli oczywiście inteligencja i kupiectwo ale w takiej rodzinie też trzeba było sie urodzić.

Teraz mamy olbrzymią mobilność społeczną, wszystko w twoich rękach tak jak powinno być. W kapitaliźmie wszystkp zależy od tego czy urodzisz się biedny czy bogaty.

I tutaj zaskakująca rzecz. W większości bylibyście robotnikami. Bo jeśli nie umiecie zebrać kapitału i prowadzić działalności w systemie który wspiera biedniejszych, to nigdy nie udałoby się to wam w kapitaliźmie, gdzie odkąd skończyliście 8 lat pracujecie w fabryce - i tak do końca życia.

#neuropa #4konserwy #bekazprawakow #ekonomia
  • 98
  • Odpowiedz
@Songox25: rozwój w punktach procentowych nie jest miarodajny bo oczywiście kraj startujący z niższego poziomu rozwija się szybciej niż kraj wyżej rozwinięty. Dodatkowo w przypadku Niemiec czy Francji uwzględniając zniszczenia wojenne okres 100 lat jest jak najbardziej miarodajny.

A co to za pytanie o ludzi przypływających z Hong Kongu do Szwecji? Kto niby prowadzi takie statystyki. Ty wiesz ilu przypłyneło? Jeśli tak to jestem bardzo ciekawy.

Gospodarka sama tworzy infrastrukturę? Prywatnie?
  • Odpowiedz
@fenr7r: mieszaną, oczywiście nie mam na myśli gospodarki socjalistycznej w rozumieniu marksizmu ale mam na mysli gopspodarkę socjalistyczną w rozumieniu korwinistycznym, gdzie każda gospodarka poza absolutną prywatyzacją i leseferyzmem jest socjalistyczna. A szczególnie taka z wysokimi podatkami i jakimikolwiek świadczeniami socjalnymi.
  • Odpowiedz
Dodatkowo w przypadku Niemiec czy Francji uwzględniając zniszczenia wojenne okres 100 lat jest jak najbardziej miarodajny.


@Wykoppeel1230: Tak, tak, bo Francja i Niemcy zostały wypalone do gołej ziemi, w końcu musiały zaczynać tak jak Hongkong, z poziomu wioski rybackiej.

A co to za pytanie o ludzi przypływających z Hong Kongu do Szwecji? Kto niby prowadzi takie statystyki. Ty wiesz ilu przypłyneło? Jeśli tak to jestem bardzo ciekawy.


Zadałem to pytanie, bo
  • Odpowiedz
@Songox25: to wszystko już spekulacje, czy dogoni i kiedy, ile osób uciekło, z jakiego poziomu startowały jakie kraje.
Faktem jest, że kapitalizm poprzedzał socjalizm, jeśli kapitalizm był lepszy to socjalizm nigdy by nie powstał i nie odniósł by sukcesu w Europie. Bo czemu niby ludzie zrezygnowali z łatwego bogacenia się?
  • Odpowiedz
jeśli kapitalizm był lepszy to socjalizm nigdy by nie powstał i nie odniósł by sukcesu w Europie.


@Wykoppeel1230: Tak, a jeśli respektowanie praw człowieka byłby dobre, to holocaust nigdy by nie powstał.

Wiesz, że ludzie, nawet w grupie, nie są nieomylni? Historia pokazuje mnóstwo błędów jakie popełniała ludzkość, więc socjalizm też może nim być.

Bo czemu niby ludzie zrezygnowali z łatwego bogacenia się?


Bo większość ludzi nie umie się bogacić, a
S.....5 - > jeśli kapitalizm był lepszy to socjalizm nigdy by nie powstał i nie odnió...

źródło: comment_pIFBgYxoHHh5TFq501VmpGXOPruy2Fta.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Songox25: XVIII wiek to troche ciężka sprawa do porównań z XXI wiekiem. Szczeóglnie że prywatny rozwój infrastruktury powodował bardzo duże problemy np . w USA, co spowodowało że po latach całość infrastruktur okalających poszczególne miasta zostały w zarządzie konkretych pojedyńczych spółek.
Argument z holocaustem zupełnie nietrafiony. Holocaust był wymysłem małej grupy ludzi, trwał 3-4 lata, został uznany za zbrodnie i potępiony ze wszystkich stron. Dowody anegdotyczne to nie dowody.
Jeśli wolny
  • Odpowiedz
Argument z holocaustem zupełnie nietrafiony. Holocaust był wymysłem małej grupy ludzi, trwał 3-4 lata, został uznany za zbrodnie i potępiony ze wszystkich stron.


@Wykoppeel1230: A gdyby trwał dłużej, to byłby spoko? Socjalizm, jak na historię ludzkości też jakoś długo nie trwa, więc może za ileś lat też zostanie uznany za coś złego?
To nie anegdota, to porównanie.

Jeśli wolny rynek jest lepszy dla wszystkich, to czemu rządy na całym świecie nie
  • Odpowiedz
@Songox25: bo żeby wprowadzić pokój potrzeba decyzji więcej niż jednego ośrodka. Izreal nie może wprowadzić pokoju jeśli Palestyńczycy nie przestaną walczyć, ale Izrael bez zgody Palestyny i Palestyńczyków może wprowadzić wolny rynek, bo to decyzja władz.

Problem z tym, że większość ludzi opowiada się za pokojem ale nie zostanie on zaprowadzony bo nie chce tego nieliczna grupa polityków. A z kapitalizmem jest zupełnie odwrotnie - to zdecydowana mniejszość ma korzyści z
  • Odpowiedz
to zdecydowana mniejszość ma korzyści z kapitalizmu, a zdecydowana większość (faktycznie mniej zamożna i może mniej przedsiębiorcza) ma korzyści z pomocy państwa


@Wykoppeel1230: uważasz, że w gospodarce leseferystycznej, wszystkim pracownikom ledwo starczałoby na życie? Leseferyzm jest skrajnością, ale w gospodarce wolnorynkowej płace zależą od produktywności.(przynajmniej tak piszą w książkach do ekonomii).
  • Odpowiedz
@Wykoppeel1230: a opowiedz mi jak to bylo za czasow panszczyzny? 90% spoleczenstwa tyralo na roli od switu do nocy, bo nie mieli zegarkow.. a i tak ledow starczalo im na wyzywienie po oplaceniu podatkow i wypracowaniu panszczyzny

kapitalizm pozwolil ludziom wykorzystac ich mozliwosci do bogacenia sie i obnizyl koszty zycia, dodatkowo je przedluzajac
  • Odpowiedz
a opowiedz mi jak to bylo za czasow panszczyzny? 90% spoleczenstwa tyralo na roli od switu do nocy, bo nie mieli zegarkow.. a i tak ledow starczalo im na wyzywienie po oplaceniu podatkow i wypracowaniu panszczyzny


@FarlenPL: Ziomuś, co ty #!$%@?? Weź poucz się historii, bo powtarzasz brednię puszczoną w świat jeszcze przez bolszewików, żeby pokazać jaki komunizm jest super i żeby usprawiedliwić zabieranie ludiom ziemi.
  • Odpowiedz
@Wykoppeel1230: To co opisujesz to właśnie zalety kapitalizmu - robienie biznesu etc. Jedyny przejaw "niekapitalizmu" o którym mówisz to darmowe szkoły. Ale popatrz, najlepszym przykładem tego o czym piszesz czyli od zera do milionera są Stany Zjednoczone, gdzie studia są płatne.

Początkowy kapitalizm nie był super ze względu na bardzo niski poziom technologiczny. Większość ludzi pracowała ręcznie w przemyśle. Wiec dla większości opcje były: albo się posiadało fabrykę, albo w niej
  • Odpowiedz