Wpis z mikrobloga

Mirki sprawa jest:)

Osoba fizyczna poświadcza nieprawdę, do urzędu przez co urząd wznawia postępowanie administracyjne.

Mam dowód, że osoba ta kłamie przez co urząd nie wznowił by postępowanie bo nie został zachowany ustawowy termin.

Pytanie co za takie czyny może grozić osobie fizycznej, są na takie kłamstewka jakieś paragrafy, jak to sklasyfikować ?

#pytanie #prawo #oszukujo
  • 17
@pifpawko: przez osobę upoważnioną - nie dopisałem. I też zależy bo to chodzi o mówieniu nieprawdy. Jeśli przedstawiła ta osoba nieprawdziwe/fałszywe/podfałszowane dokumenty to co innego ale tu już więcej nie pomogę.
@Jaracz_Joint: @TheArt:

w 2011 roku dostałem pozwolenie na budowę, większość inwestycji już zrealizowałem ale od tego roku zacząłem kolejny etap. Sąsiad, którego wtedy nie wzięto za stronę odwołał się do Starostwa Powiatowego (ono wydało pozowolenie) teraz z zapytaniem co się dzieję itp. Starostwo odpisało, jakie pozwolenia otrzymałem itp. Przysługuję mu prawo do wznowienia postępowania administracyjnego, z powodu że nie był stroną z jego winy. Tak też uczynił miał na to
@TheArt: nie domniemam, był stroną postępowania administracyjnego i wymiana pism między Miastem a SKO była wysyłana także jemu. Także nie wydaje mi się, tylko wiedział:)
@pifpawko: czyli chcesz dowiesc ze przekroczyl termin na wniesienie wniosku, ktory mialby wniesc na podstawie innej sprawy, nie przejdzie moim zdaniem ale niech sie wypowie ktos z administracyjnego
@pifpawko: Jeżeli są przesłanki do wznowienia należy wznowić. Jeżeli brak przesłanek,a organ wznowił, należy zażalić się na postanowienie o wznowieniu wskazując brak przesłanek. Póki co sprawa się toczy, jak rozumiem. Niezależnie od powyższego jest to także zarzut wadliwości ewentualnej decyzji rozstrzygającej.
@TheArt: dokładnie tak. Z tego co wyczytałem od wznowienia postępowania nie ma odwołania i można wysłać zażalenie od razy do Wojewódzkiego Sądu Administracyje. Ale pójde jutro do starostwa i prawnika zobaczymy co powiedzą. Znalazłem w necie kilka wyroków sądów które podzielają mój tok rozumowania. Prawo mówi jasno, jeśli nie był stroną to ma miesiąc od momentu w którym się dowiedział o istnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę.
@pifpawko: Jest kara w Kodeksie Karnym ale musisz sam się doszukać artykułu, jak masz dowód to idziesz na policje i zgłaszasz przestępstwo (albo odrazu do proroka) i równolegle możesz (chyba) zgłosić to e sprawie administracyjnej ale raczej będą chcieli postanowienia proroka czy było przestępstwo czy nie.

Dość zawiły temat lepiej z radcą albo adwokatem to ogarnąć.
@TheArt: Dowody to nie problem, on skłamał tylko po to żeby wznowić postępowanie :) mam z nim cały czas z nim problemy kontrole itp. które kończą się pozytywnie dla mnie, więc jeszcze myślę o sprawie sądowej o pieniactwo
znalazłem coś takiego i wydaję mi się że to to :)
Art. 66. § 1. Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
@pifpawko: jeśli mieliście pouczenia o konsekwencjach to mozna próbować art. 233 § 1 k.k. Zgodnie z tym przepisem osoba, która składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Ale warunkiem tu jest chyba odpowiednie pouczenie