Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie Zachariasza. Był synem Polychroniusza z Kalabrii. Ostatnim z papieży pochodzenia greckiego, ale urodzonym w Italii, a także ostatnim papieżem, który zawiadomił cesarza o swojej elekcji. Kontynuował walkę z ikonoklazmem.
W latach 40. VIII wieku papież pertraktował z królem Longobardów, Liutprandem (z którym spotkał się osobiście w 742 roku) i odzyskał zrabowane dobra, zajęte miasta, a także podpisał 20-letni traktat pokojowy. W rok później Longobardowie zrabowali Rawennę i ponownie Zachariasz przeprowadził skuteczne negocjacje. Jednak wkrótce potem jeden z następców Liutpranda, Aistulf, zajął Rawennę, co zakończyło istnienie egzarchatu.
Zachariasz zaraz po wyborze wysłał legatów do cesarza Konstantyna V Kopronima. Kontynuował politykę ustaloną przez swoich poprzedników. Opierał się ikonoklastycznym roszczeniom cesarza Konstantyna i jednocześnie starał się nie zrywać więzów z cesarstwem. Na prośbę Pepina Krótkiego wydał formalne rozporządzenie, aby tytuły królewskie nadawano tym, którzy faktycznie sprawują władzę. W efekcie poparł swym autorytetem detronizację ostatniego króla z dynastii Merowingów, Childeryka III i nakazał św. Bonifacemu (który by już wówczas legatem papieskim) namaścić Pepina Krótkiego na nowego króla Franków.
#swietynadzis #katolicyzm #chrzescijanstwo #religia #wiara #kosciol #4konserwy
PatologiiZew - Dzisiaj w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie Zachariasza. Był ...

źródło: comment_hOIKYVzEDZBMpDtdhuaYK2IVaMbcLWTI.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz