Wpis z mikrobloga

Jak nazywa się teoria/pojęcie, które określa przemienność epok romantycznych/religijnych i bardziej racjonalnych? Czy znacie jakieś materiały dotyczące tego, że epoki literackie i ruchy przeplatały się, prowadząc z jednego ekstremum do drugiego?

Gdzieś widziałem to rozpisane na sinusoidzie. #pytanie #literatura #historia #filozofia
  • 7
  • Odpowiedz
@AdamZz: Wiesz co, mam jego książkę o tym gdzieś w domu. Chyba. Dorwałem kiedyś na allegro za grosze, ale nie mam czasu kiedy jej przeczytać i zapewne do końca życia nie znajdę. I tak muszę pozbyć się gdzieś fizycznych książek. Pisz na priv adres lub paczkomat, podeślę :).
  • Odpowiedz
@AdamZz: Nie przywiązywałbym się zanadto do tej koncepcji, bo to mocne uproszczenie epok literackich (głównie na potrzeby dydaktyczne), a same epoki literackie to raczej uogólnienie i konstrukt, który należy traktować z przymrużeniem oka.
  • Odpowiedz
@AdamZz: Dla mnie problemem oprócz uproszczenia jest to, że pojęcia używane przy określaniu danych epok są nieprecyzyjne. Niby każdy rozumie, czym się różni rozum od wiary, kwestia tylko, czy da się na podstawie takich pojęć dokonać jakiegoś sensownego podziału?
  • Odpowiedz
@AdamZz: Zdecydowanie naciągane - potem Ci wyjdzie, że w antyku nie było fanatyzmu religijnego, a renesans i oświecenie to kult rozumu. A potem czytasz źródła i przeżywasz szok ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz