Wpis z mikrobloga

Cześć wszystkim, po kilku latach czytania czas na założenie konta :)
Jestem obecnie doradcą finansowym w chyba największej firmie tego typu więc mam ciekawe informacje "od wewnątrz". Byłem niby-maklerem u brokera CFD (czytaj forex) i też wiem jak to wygląda od środka.

Na dzień dobry potwierdzam oficjalnie od wczoraj nie ma już MdM we wszystkich bankach, lokaty są na dupnym procencie, hipoteki są z coraz gorszą marżą (dzięki podatkowi bankowemu). W razie pytań można pytać.


#witamsie #ekonomia #gielda #doradcafinansowy
  • 50
@alex-fortune dla maks lajka, banki płacą podatek od aktywów czyli np kredytów hipo i gotówkowych. I teraz ten podatek może i wynosi mało (0,44%) ale jeżeli bank ma dużo kredytów hipotecznych z marżą 1.5%-2% to realnie banki płacą 20-35% zarobku z takiego kredytu. Dlatego banki które mają dużo hipotek, ten podatek mocno zabolał. Plus banki zmieniają polityke na sprzedaż kredytów gotówkowy. Część kosztów płacą klienci bo od stycznia wzrosły marże na kredytach
@troublee: kredyty na pewno będą droższe za sprawą wzrostu stóp procentowych. Niektórzy powiedzą, że wszyscy je zmniejszają, tak... ale od czasu. Jeśli chcesz więcej szczegółów napisz, podrzucę kilka info.
@Xarazix kwestia czasu. Jak przez pół roku czy rok to skarpeta. Jeżeli chcesz oszczędzać na daleką przyszłość (emerytura/na 18 dzieciaka/wcześniejszą spłate kredytu) to są odpowiednie produkty dla takiego rozwiązania(z dodatkową stopą zwrotu)

@troublee Jest bardzo dobrze, kwestia posiadania wkładu własnego. Jeżeli nie masz żadnego i idziesz do swojego banku gdzie masz codzienne konto to na 90% dostaniesz ch*jową oferte (pozdro mBank ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
@uzamkniete będą droższe będą tańsze, mówimy o kredycie na 20-30 lat wiec stopy procentowe będą latać w górę i w dół, teraz się opłaca, za 5 lat nie będzie się opłacało, za 15 znów będzie. Tak mam dojście do insiderów, jeszcze nie zastanawiałem się czy wrzucać tutaj promocje bo trochę dużo ich. Ale rozważę to.
@bmbcz01 bo stanowisko account manager, praca salesman'a a przedstawialiśmy się od maklera przez doradce inwestycyjnego do bogów giełdy. Totalna samowolka. Czemu? Mam informacje od wewnątrz n. t. kredytów, sytuacji na rynku etc etc i częścią będę was informował. Mam szare szelki i różowy krawat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wysokość stóp procentowych na przestrzeni ostatnich 10 lat... Dziś jest 1,5 za jakiś rok jest 5 bo sytuacja tego wymaga, patrz przykład Ukrainy.
Nie warto teraz kupować nieruchomości bo są bardzo drogie, tak samo jak nie warto inwestować w REITy.
Możesz sprzedać coś na dzień dobry, coś na zachętę? MdM to żadna nowość.
źródło: comment_xh0u79a5owpg79M1qNQW4nIAI5fXaa3t.jpg
Tylko że Ukraina a Polska to trochę inna bajka. Wojna i te sprawy. Tak są całkiem drogie, jestem z warszawy gdzie mamy lekką bańke nieruchomościową ale to też decyzja klienta kredytobiorcy chce centrum lub dzielnice koło centrum a nie obrzeża miasta gdzie ceny są kilka tysięca z metra tańsze. Banki będą teraz srały ofertami na gotówki przez podatek bankowy więc uważajcie na MEGAHIPER oferty bo mogą okazać się MEGAHIPER drogie. Najtańsze oferty
@jarczini: DB jest bankrutem, o tym z pewnością wiesz :)
Są pewne megahiper okazje, z których warto skorzystać. Racja, należy uważać. Jeśli ktoś będzie chciał pomocy, zapraszam postaram się pomóc.
Co do stóp procentowych to dam tylko taki przykład. 150k budowa domu (oprocentowanie i marża najlepsze na rynku), Dzisiaj wysokość raty to 666,77; przy wiborze 3# - 774,27; przy 5% - 964,40 ; przy 10% - 1506,58zł. To może mały przeskok
źródło: comment_3w1neVf4dcbcS7F7vFqLhjb11OZnceSb.jpg
@uzamkniete No własnie nie tyle w tym temacie. Żaden z nas nie jest prorokiem i nie wiemy co będzie za x lat. Każdy nasz klient jest informowany że stopy procentowe mogę wzrosnąć i to jest normalne. Za 5 lat stopy mogą być 5% i kredyt będzie droższy, za 10 będzie znów 2%. Kolejna kwestia, osoby które biorą kredyt to są osoby które zdają sobie sprawe że będą musiały oddać do banku więcej
@wiorekogorek Żaden. Serio. Mam w planach w przyszłości skończyć ekonomie zaocznie (bo mnie to interesuje a nie dlatego żeby mieć papier do pracy) ale tu gdzie teraz jestem udało mi się dostać samym doświadczeniem. Szczerze to nawet żałuję że nie poszedłem wcześniej do pracy tylko "musisz isc na studia bo nikim nie będziesz".
@jarczini: > osoby które biorą kredyt to są osoby które zdają sobie sprawe że będą musiały oddać do banku więcej niż pożyczyły
Ta jasne...

nie ważne czy będzie teraz płacił 1200 a za 5 lat, przez stopy procentowe 1500

ta jasne...
Nie, nie patrzę na mieszkania/w ogóle nieruchomości inwestycyjne. Patrze na to zdroworozsądkowo. Znam przypadki ludzi, którzy stracili prace i mają problemy ze spłatą bo jakiś doradza ch*j im taką ofertę
@uzamkniete ok po kolei

Znam przypadki ludzi, którzy stracili prace i mają problemy ze spłatą bo jakiś doradza ch*j im taką ofertę przygotował.


Zgadzam się że #!$%@? doradca bo rzetelny powinien przedstawić 3-4 oferty różnych banków, omówić odsetki, koszty około kredytowe, ceny ubezpieczeń, kwestie zmian stóp procentowych.

teraz zdolność na styk puszcza ich na tą kwotę, ale po wzroście st. procentowych mają problem, żeby normalnie żyć.


Jeżeli łącznie rodzina zarabia dajmy na
@jarczini: Odejdźmy do tematu bo widzę, że podchodzimy do sprawy kompletnie inaczej... Ja stawiam na fundamenty, a Ty papier... Mam prośbę napisz kilka zdań o sobie czym dokładnie się zajmujesz, jaki mas staż i gdzie pracujesz. Dla zachowania anonimowości (pewnie o to Ci chodzi), pisz ogólnikami.
Mireczki żeby nie było że każdemu daje najtańsze kredyty:
1) Za czasów forex'a/CFD moi klienci przegrali kilka milionów złotych więc tutaj staram się pomagać ludziom, nie okradać
2) są ludzie który z powodów różnych czynników muszą wziąć droższy kredyt (mały wkład własny, sposób rozliczenia działalności, zadłużenia). I jeżeli taka osoba chce wziąć taki kredyt mimo informacji to nic nie poradze i udziele go. Ale wybiore najtańszą/najlepszą dla klienta opcje.
@uzamkniete Dla znajomych co mają problemy z kredytem polecam odezwać się do banku z prośbą o wydłużenie kredytu (zmniejszy rate) albo pójść do innego banku i refinansowanie z mniejszą marżą.

Zajmuję się doradctwem finansowym, konkretnie kredyty hipo, gotówkowe, firmowe, leasingi, ubezpieczenia na życie wszelkiej maści, inwestycje w fundusze otwarte zamknięte dużych towarzystw, czasami lokaty. Też mam dużą styczność z nieruchomościami bo wiedza jest mi potrzebna do kredytów hipotecznych. Pół roku stażu tutaj
@jarczini: Cześć - jak mówisz, że się tak znasz to wyjaśnij mi rzecz której nie kumam :)

Jak działały kredyty frankowe? Chodzi mi o to, że podobno część banków wcale franków nie miała.

Pzdr
@Adam16qq: Nie pracowalem w okresie kredytow frankowych ale postaram sie to wyjaśnić tak łopatologicznie. Kredyty w innych walutach byly tak skonstruowane zeby zamiast standardowo wibor + marza (oprocentowanie) kredyt skladal sie z libor + marza. Libor wibor spójrz na wiki co to. Libor byl niżej niz wibor wiec automatycznie przy tej samej marzy banku kredyt wychodzil taniej dla klienta. Czemu nie bylo franków fizycznie? Jan kowalski chce milion pln na apartament.
@Shmit: 5 6 bankow robi z wkladem 10% i dodatkowym ubezpieczeniem. Można tez zamiast wkladu wlasnego dac inna nieruchomosc wtedy na druga nieru idzie wpis do hipoteki i nie placic grosza ale to robi 2 3 banki. Moge ci jutro na priv wyslac dokladne info
@jarczini: No ale gdyby to był tylko pusty zapis w umowie o 500 tys. frankach to w przypadku jazdy w drugą stronę bank brał ryzyko kursu na siebie. Do tego po co miał sprzedawać pln po cenie libor jeśli mógł sprzedać bony do nbp na wyższy procent ?
@jarczini: Cześć. Dwa pytania do Ciebie.

1. Od jakiegoś czasu interesuje się giełdą i inwestowaniem. Posiadam rachunek maklerski w pewnym banku. Możesz mi odpowiedzieć dlaczego jak staram się kupić akcję jakiejś spółki z GPW, transakcja nie jest realizowana, a cała kwota, bez żadnego wytłumaczenia dlaczego, trafia z powrotem na moje konto?

2. Możesz doradzić, gdzie założyć IKE?
@Adam16qq: Nie pusty, pewnie były różnego rodzaju aneksy do umowy zabezpieczające opcje że bank będzie tracił kase na tym kredycie. Pamiętaj że przy kredycie masz jeszcze marże na której bank zarabia, poza tym przy kredycie we frankach była większa zdolność kredytowa + były tańsze więc dobrze się sprzedawały. Banki liczą, kalkulują czy dany produkt się opłaca więc kredyt musiał dla nich się opłacać jeśli go oferowali.

@Tomek990:
1) Pytanie co
@jarczini: 9 marca złożyłem w banku wniosek o mdm, jak oceniasz szansę na to, że dostanę dofinansowanie? Bo na dzień dzisiejszy wiem, że wniosek był już zarejestrowany 9 marca, natomiast do tej pory nie ma decyzji...
@jarczini: zapytam o oferte kredytu hipotecznego sprzed jakiegos roku aliora (moze nadal ma to samo)
mial dwie - nizsza marza z ubezpieczeniem (10%) lub wyzsza marza (od 2.2%)
czy dalo sie negocjowac w tym drugim wariancie? zejsc ponizej 2%? czy marza zalezala tylko od ich scoringu i bez zadnych mozliwosci ruchu?
@jarczini: chcialem sie upewnic dodatkowo
mialem 'doradce' w home broker
jak nie chcialem skladac wniosku do aliora to mowiono mi, ze udalo im sie zejsc ponizej 2% (przed wyslaniem papierow...)
Nie udało tylko znalezli ofertę promocyjna. Oferte realna dostałbyś od banku po zaakceptowaniu wniosku. Nie wiem jakie miales warunki finansowe na tamten czas ale ja aliora proponuje tylko na zabezpieczenie gdyby lepsze oferty z innych bankow odpadly
@jarczini: finansowo bylem ok, ale u mnie banki nie zaakceptowaly formy mojego dochodu
do aliora nie chcialem, bo znalem ich oferte i wiedzialem, ze nie da rady nic zrobic
chcialem marze ponizej 2% i elastycznosc w nadplatach
(i zgodnie z tymi moimi warunkami, poczatkowo hb zaproponowal aliora z ubezpieczeniem...)

wczesniej sam dowiadywalem sie w bankach (db, eurobank, ing) czy zaakceptuja forme dochodu - nie mieli objekcji
dopiero przy koncowej weryfikacji wnioskow