Wpis z mikrobloga

Powitanie wiosny, przegnanie zimy - kojarzy się ze szkolnym topieniem Marzanny oraz z przestawianiem zegarków. O ile drugi zwyczaj jest stosunkowo nowy, to rytualne i grupowe niszczenia kukły ma bardzo długą historię.

Mora, Marzanna była słowiańską bogini (lub demonem) symbolizującą zimę i śmierć. Wierzono, że jej zabicie w dniu równonocy przywoła wiosnę, cofnie skutki zimy i zapewni urodzaj w nadchodzącym roku. Udekorowana kukła uosabiająca Marzannę przewodziła w orszaku złożonym z dzieci z gałązkami jałowca i hałasujących dorosłych. Marzanna "obchodziła" wszystkie domostwa we wsi, podtapiając ją przy każdej nadarzającej się okazji. Kulminacją rytuału było podpalenie i wrzucenie do wody, by opiekę nad ziemią mógł przejąć Jaryle.


Topienie Marzanny rozpoczynało cały cykl obrzędów, zwanych Jare Gody. Sprzątano i wietrzono domostwa, rozpalano ogniska na wzgórzach, malowana jajka, pieczono kołacze [skąd my to znamy?]. Kulminacją Jarych Godów była uroczysta uczta, połączona ze śpiewami i tańcem. Następnego dnia następowało rytualne obmycie się w świętej wodzie, któremu towarzyszyło wzajemne smaganie się zakwitłymi witkami. A wieczorem konieczne spotkanie na grobach przodków, gdzie zostawiano ofiarę z jadła i napitku dla wędrujących dusz...

Jare Gody nadal są obchodzone przez Rodzimowierców, ale już w trochę innej formie. Może zechcesz się wybrać i samemu się przekonać, co pozostało z dawnych słowiańskich obrzędów?
#perun #browarhipster #browarperun #slowianie może #ciekawostki (?) no i #rodzimowierstwo
[Pisanka Welesa zapożyczona z opolczykpl.wordpress.com]
Pobierz BrowarPERUN - Powitanie wiosny, przegnanie zimy - kojarzy się ze szkolnym topieniem M...
źródło: comment_cwpW5stfZpc8ka85urmZppQPBKG31c7C.jpg
  • 1